Niespodzianka w Paryżu! Mistrz z Tokio nie obroni tytułu

PAP/EPA / Ronald Wittek / Na zdjęciu: Alexander Zverev

Alexander Zverev nie obroni złotego medalu. Niemiec, mistrz igrzysk w Tokio, z rozgrywanym na kortach ziemnych turniejem olimpijskim w Paryżu pożegnał się w ćwierćfinale, przegrywając w dwóch setach z Lorenzo Musettim.

Alexander Zverev nie powtórzy wyczynu Andy'ego Murraya, który dwukrotnie z rzędu zdobył olimpijskie złoto (Londyn 2012 i Rio de Janeiro 2016). Niemiec, mistrz z Tokio, rywalizację w turnieju olimpijskim w Paryżu zakończył w ćwierćfinale. W czwartek niespodziewanie przegrał 5:7, 5:7 z utalentowanym Lorenzo Musettim.

22-letni Musetti, półfinalista niedawnego Wimbledonu, rozpoczął mecz w doskonałym stylu i już w gemie otwarcia przełamał faworyzowanego rywala. Lecz Zverev rozpędził się po słabym starcie i doprowadził do remisu 5:5. Jednak wówczas rozstawiony z numerem 11. Włoch znów zdobył breaka, a po chwili zakończył inauguracyjną partię, przy setbolu popisując się pięknym skrótem.

W drugiej odsłonie obaj tenisiści świetnie spisywali się przy własnych podaniach. Musetti grał w sposób bardziej urozmaicony, ale oznaczony numerem trzecim Zverev zaczął skuteczniej serwować oraz rozgrywać wymiany.

Gdy wydawało się, że dojdzie do tie breaka, w 11. gemie - czyli podobnie jak w pierwszym secie - Musetti wywalczył przełamanie. Serwując po zwycięstwo, młody Włoch zagrał jak rutyniarz. Zdobył trzy punkty z rzędu, co dało mu meczbole, a spotkanie zakończył genialnym bekhendem.

Mecz trwał dwie godziny i pięć minut. W tym czasie Musetti zaserwował trzy asy, jeden raz został przełamany, wykorzystał trzy z czterech break pointów, posłał 22 zagrania kończące i popełnił 18 niewymuszonych błędów. Z kolei Zverev zapisał na swoim koncie cztery asy, 14 uderzeń wygrywających oraz 22 pomyłki własne.

Musetti został pierwszym włoskim półfinalistą olimpijskim w erze zawodowego tenisa. Jego kolejnym rywalem, w piątek, będzie lepszy z pary Novak Djoković - Stefanos Tsitsipas.