Test zdany na najwyższą ocenę. Novak Djoković w 60. wielkoszlemowym ćwierćfinale

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Adam Vaughan / Na zdjęciu: Novak Djoković
PAP/EPA / Adam Vaughan / Na zdjęciu: Novak Djoković

Novak Djoković bez straty seta pokonał Holgera Rune w IV rundzie rozgrywanego na kortach trawiastych Wimbledonu 2024. Dla Serba to 60. w karierze awans do wielkoszlemowego ćwierćfinału, a 15. w The Championships.

To miał być pierwszy test tenisowy i fizyczny Novaka Djokovicia w Wimbledonie 2024. Po trzech meczach z niżej notowanymi rywalami w IV rundzie Serb zmierzył się z Holgerem Rune, z którym w przeszłości grało mu się trudno. Tym razem poszło mu łatwo i wspomniany sprawdzian zdał na najwyższą ocenę. Rozstawiony z numerem drugim belgradczyk pokonał bowiem oznaczonego "15" Duńczyka 6:3, 6:4, 6:2.

Djoković od początku pokazał, kto tego wieczoru będzie rządził na korcie i zaczął mecz od 12. z rzędu zdobytych punktów. Dzięki temu wyszedł na prowadzenie 3:0, a pierwszego seta wygrał w 29 minut 6:3.

Na początku drugiej partii Serb zaczął zasygnalizować problemy żołądkowe. Przy stanie 2:3 na kilkadziesiąt sekund zniknął w szatni, a po powrocie... zdobył trzy kolejne gemy i wyszedł na 5:3. Końcówka nie była jednak dla niego łatwa, bo zanim zwieńczył seta przy własnym podaniu, musiał bronić dwóch break pointów.

Djoković objął prowadzenie 2-0 w setach, a gdy na początku trzeciej odsłony ponownie przełamał Runego, jego sytuacja stała się komfortowo. Ale rozdrażniony zachowaniem kibiców nie miał zamiaru odpuszczać żadnego punktu. W efekcie wywalczył jeszcze jednego breaka i tym sposobem zakończył pojedynek.

Mecz trwał dwie godziny i trzy minuty. W tym czasie Djoković zaserwował pięć asów, ani razu nie został przełamany, wykorzystał cztery z 14 break pointów, posłał 20 zagrań wygrywających i popełnił 22 niewymuszone błędy.

Dla 37-letniego Djokovicia to 374. wygrany mecz w turniejach wielkoszlemowych i 60. awans do ćwierćfinału imprezy tej rangi, dzięki temu umocnił się na prowadzeniu w tych historycznych statystykach. W 1/4 finału Wimbledonu znalazł się po raz 15. i pod tym względem ustępuje jedynie Rogerowi Federerowi (18).

O półfinał, w środę, Djoković, 24-krotny mistrz wielkoszlemowy, w tym siedmiokrotny triumfator Wimbledonu, zagra z rozstawionym z numerem dziewiątym Alexem de Minaurem. Z Australijczykiem ma bilans 2-1, ale nigdy nie rywalizował z nim na trawie.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania) Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 50 mln funtów poniedziałek, 8 lipca

IV runda gry pojedynczej: Novak Djoković (Serbia, 2) - Holger Rune (Dania, 15) 6:3, 6:4, 6:2

[url=/tenis/1130851/wimbledon-program-i-wyniki-mezczyzn-drabinka]Program i wyniki turnieju mężczyzn

[/url]ZOBACZ WIDEO: "Prosto z Euro": Zmierzch Cristiano Ronaldo? Eksperci bez wątpliwości