Pierwsze złoto dla Ukrainy. Zełenski zabrał głos

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images /  Ezra Shaw/italii Nosach/Global Images Ukraine via Getty Images / Na dużym zdjęciu szpadzistki z Ukrainy, na małym Wołodymyr Zełensk
Getty Images / Ezra Shaw/italii Nosach/Global Images Ukraine via Getty Images / Na dużym zdjęciu szpadzistki z Ukrainy, na małym Wołodymyr Zełensk

"Kibicujemy naszym sportowcom i wspieramy ich jako naród" - napisał Wołodymyr Zełenski w serwisie X tuż po tym, jak szpadzistki z Ukrainy sięgnęły po złoty medal w rywalizacji drużynowej.

Do 3 sierpnia na pierwszy złoty medal podczas IO w Paryżu musieli czekać Ukraińcy. Tego dnia tytuł mistrzowski zdobyła drużyna szpadzistek w składzie: Olga Charłan, Julia Bakastowa, Alina Komaszczuk, Ołena Krawacka.

Ukrainki w finale drużynowego turnieju olimpijskiego po emocjonującym pojedynku wygrały 45:42 z Koreą Południową. Decydujący punkt zdobyła Olga Charłan. Podium uzupełniła Japonia, która w meczu o brąz pokonała 45:40 Francję.

Pierwszy złoty medal dla Ukrainy został entuzjastycznie przyjęty przez Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent za pośrednictwem swojego profilu w serwisie X pogratulował świeżo upieczonym mistrzyniom.

"Ukraińskie złoto na Igrzyskach w Paryżu! Nasza drużyna szablistek. Olga Charłan, Julia Bakastowa, Alina Komaszczuk, Ołena Krawacka.. Dziękuję im za wynik, za ducha, za pokazanie, że Ukraińcy wygrywają! Kibicujemy naszym sportowcom i wspieramy ich jako naród. Ukraina wie, jak inspirować na Igrzyskach Olimpijskich, i to w takim momencie" - napisał.

Złoty medal dla Ukrainy nabiera szczególnego znaczenia w obliczu trwającej  wojny. Przypomnijmy, że w lutym 2022 roku rozpoczęła się rosyjska inwazja. W jej trakcie zginęły dziesiątki tysięcy Ukraińców, w tym setki przedstawicieli świata sportu.

Ukraina na IO w Paryżu zdobyła jak dotąd trzy krążki - po jednym złotym, srebrnym i brązowym. W chwili obecnej zajmuje 29. miejsce w klasyfikacji medalowej.