Byłoby blisko ogromnej sensacji. Zdecydowałaby 0,1 punktu

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Dawid Kubacki

Gdyby w konkursie w Bischofshofen nie było przeliczników za belkę i wiatr, tuż za Dawidem Kubackim zmagania ukończyłby skoczek, który do piątku nie zdobył ani jednego punktu w tym sezonie Pucharu Świata.

Trwa trzecia edycja, publikowanej tylko na WP SportoweFakty, klasyfikacji króla nart bez przeliczników, czyli najlepszego skoczka sezonu bez punktów za belkę i wiatr.

Po każdym konkursie Pucharu Świata sprawdzamy, jak wyglądałyby wyniki zawodów bez przeliczników. Na tej podstawie tworzymy nową najlepszą dziesiątkę konkursu i przyznajemy skoczkom punkty od 10 za 1. miejsce do 1 za 10. lokatę.

Po finale 71. Turnieju Czterech Skoczni liderem naszego zestawienia pozostał Dawid Kubacki, który dołożył kolejne cennych 8 punktów. Zarówno z przelicznikami jak i bez nich 32-latek był w piątek trzeci.

Za plecami Polaka, bez punktów za belkę i wiatr, doszłoby jednak do gigantycznej sensacji. 4. miejsce wywalczyłby bowiem Clemens Aigner i dodatkowo przegrałby najniższy stopień podium z Kubackim zaledwie o 0,1 punktu.

W oficjalnych rezultatach Austriak też nie miał powodów do narzekań. Po raz pierwszy w sezonie zdobył punkty do klasyfikacji Pucharu Świata i to od razu za 10. miejsce, ex aequo z Piotrem Żyłą.

Bez przeliczników zmagania w Bischofshofen także wygrałby triumfator całego 71. Turnieju Czterech Skoczni Halvor Egner Granerud, a drugi również byłby Anze Lanisek.