Paryż 2024: udany debiut Słowenii na turnieju olimpijskim

Getty Images / Kevin C. Cox / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Słowenii

Słoweńcy siatkarze w świetnym stylu zadebiutowali na igrzyskach olimpijskich. W pierwszym meczu grupowym podopieczni Gheorghe Cretu 3:1 pokonali reprezentację Kanady.

Siatkarze ze Słowenii sezon reprezentacyjny rozpoczynali z celem awansu na igrzyska olimpijskie. Ten stał się faktem po świetnym występie bałkańskiej drużyny w rozgrywkach Ligi Narodów. Tam kilkukrotni medaliści mistrzostw Europy wygrali fazę zasadniczą, a w turnieju finałowym zajęli miejsce tuż za podium.

Dla Słowenii Paryż 2024 to pierwsze igrzyska w siatkarskiej historii. Ich pierwsi grupowi rywale mają zdecydowanie więcej doświadczenia. Kanadyjczycy w dwóch ostatnich edycjach imprezy czterolecia walczyli w ćwierćfinale. W bezpośrednich meczach tych dwóch drużyn dominują jednak Europejczycy. Słowenia wygrała pięć ostatnich pojedynków z Kanadą.

Reprezentanci kraju z Bałkanów byli więc faworytami meczu premierowej kolejki i starali się to udowodnić już od pierwszych akcji. Słoweńcy otworzyli spotkanie trzypunktowym prowadzeniem. W ataku bardzo dobrze mecz rozpoczął Toncek Stern, który jednak chwilę później musiał opuścić boisko przez kontuzję palca. Po tym w szeregi Słowenii wdarło się trochę chaosu, a Kanada wykorzystała moment, wyrównując wynik po serii świetnych serwisów Erica Loeppky'ego (10:10).

Słowenia przerwała wreszcie dobrą passę rywali, ale cały czas mogła czuć ich oddech na plecach. Reprezentanci Kraju Klonowego Liścia długo deptali przeciwnikom po piętach, wreszcie odwracając wynik i po raz pierwszy obejmując prowadzenie w secie przy stanie 18:17. Słoweńcy jednak i tym razem potrafili wyjść z opresji. W końcówce na boisku pojawił się jeszcze Toncek Stern i to on zakończył odsłonę zwycięskim atakiem.

Początek drugiego seta to ciekawa rywalizacja obu ekip. Tym razem jej tempo dyktowali Kanadyjczycy, prowadząc przez pierwszą część gry. Słowenia jednak cierpliwie goniła rywala i w końcu dopięła swego, odskakując na 12:10 po asie serwisowym Tonceka Sterna. Mocne zagrywki ekipy z Bałkanów dawały się we znaki kanadyjskiej drużynie, która problemy miała też ze skończeniem swoich ataków. Słowenia natomiast utrzymywała wypracowaną wcześniej zaliczkę i zapisała kolejną partię na swoim koncie po asie serwisowym Alena Pajenka (25:20).

W trzecim secie Kanada zmuszona była postawić wszystko na jedną kartę i to zdecydowanie się opłaciło. W ofensywie coraz więcej piłek wędrowało do Erica Loeppky'ego, który odpłacał się udanymi atakami. Na prawej stronie z kolei dobry poziom trzymał Arthur Szwarc. Ekipa z Ameryki Północnej poprawiła skuteczność i po świetnym początku prowadziła 9:4.

Kanadyjczycy narzucili w tej odsłonie swoje tempo i to podopieczni Gheorghe Cretu cały czas musieli gonić wynik. Słoweńcy najbliżej remisu byli przy stanie 15:16. Zespół z Kraju Klonowego Liścia jednak nie oddał inicjatywy i do końca utrzymał korzystny dla siebie rezultat. Punkt na wagę wygranej w secie zdobył dla Kanady Stephen Maar.

Czwarty set był prawdziwą siatkarską ucztą. Obie drużyny prezentowały wysoki poziom, popisując się fenomenalnymi akcjami i wymieniając na prowadzeniu. Kanadyjczycy jako pierwsi wyprowadzili atak, odskakując po uderzeniu Lucasa Van Berkela na 14:10. Słoweńcy jednak nie czekali długo i przy świetnych zagrywkach Klemena Cebulja odpowiedzieli czteropunktową serią, doprowadzając do remisu (15:15).

Po wyrównaniu set rozpoczął się na nowo, a oba zespoły niemal do samego końca walczyły ramię w ramię. Po ataku Jana Kozamernika Słowenia potrafiła odskoczyć rywalom na dwa "oczka" i to okazało się decydującym momentem tej partii (20:18). Reprezentanci europejskiej drużyny prowadzenia już nie oddali, a efektowny blok zakończył cały mecz, dając Słowenii pierwsze w historii zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich.

Słowenia - Kanada 3:1 (25:21, 25:20, 20:25, 25:21)

Słowenia: Stern, Ropret, Kozamernik, Pajenk, Cebulj, Urnaut, Kovacić (libero) oraz Mozić, Mujanović

Kanada: Szwarc, Herr, Mccarthy, Van Berkel, Maar, Loeppky, Lui (libero) oraz Hofer, Hoag