Mocny finisz Japonii. Renomowany rywal nie ugrał nawet seta

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / FIVB / Mecz Ligi Narodów: Francja - Japonia
Materiały prasowe / FIVB / Mecz Ligi Narodów: Francja - Japonia

Dobry występ Japonii na zakończenie fazy zasadniczej Ligi Narodów. Drużyna z Azji nie pozwoliła sobie na przegranie ani jednego seta w meczu przeciwko USA.

Japonia zakończyła fazę zasadniczą Ligi Narodów serią trzech zwycięstw. Co prawda na początek turnieju w Manili nie popisała się i poniosła porażkę z Kanadą, ale w późniejszych meczach przeciwko Holandii, Francji oraz USA okazała się mocniejsza od przeciwnika. Już w niedzielę nie oddała ani jednego seta Amerykanom.

Japończycy przeważali pod względem skuteczności w ataku, a także punktów zdobywanych serwisem. Ich wygrana w asach 12:3 nie była spodziewana, ponieważ to często Amerykanie uprzykrzają życie rywalom serwisami. USA było lepsze w elemencie bloku, podobnie często korzystało z błędów przeciwnika, ale to nie wystarczyło do rozstrzygnięcia ani jednej partii.

Liderami reprezentacji Japonii byli Kento Miyaura i Kai Masato. Ten pierwszy zdobył 18 punktów, z których 12 atakiem, pięć serwisem i jeden blokiem. Jego kompan z zespołu zakończył mecz z 16 punktami na koncie, a cieszył się między innymi po czterech asach serwisowych.

Amerykanie już wcześniej stracili możliwość dostania się do turnieju finałowego. Tym samym meczem z Japonią zakończyli udział w rozgrywkach. USA zwyciężyło w pięciu meczach, poniosło siedem porażek i zafiniszowało na 12. miejscu. Niezależnie od zmian w składzie i nieobecności kilku gwiazd zespołu, drużyna rozczarowała wynikami.

Japonia - USA 3:0 (25:20, 25:23, 25:19)