LN: gospodarze nie zawiedli, zwycięstwo na wagę igrzysk

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Słowenii
Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Słowenii

Reprezentacja Słowenii przed własną publicznością sięgnęła po ósme zwycięstwo w Lidze Narodów. Wygrana z Argentyną zapewniła ekipie Gheorghe Cretu awans na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Zmagania Ligi Narodów w słoweńskiej Lublanie rozpoczął pojedynek outsiderów. Przed meczem zarówno Turcja, jak i Bułgaria miały na swoim koncie po pięć punktów. Po spotkaniu swój dorobek powiększyli zawodnicy z Półwyspu Bałkańskiego, jednak miało ono kilka oblicz.

Dla Turcji starcie ze słabo spisującą się w rozgrywkach Bułgarią było realną szansą na kolejne punkty w debiutanckim sezonie. Siatkarze znad Bosforu bardzo dobrze otworzyli mecz i wszystko układało się po ich myśli, aż do stanu 15:10 w pierwszym secie. Wtedy kontuzji doznał rozgrywający tureckiej ekipy Murat Yenipazar. Po tym incydencie gra zespołu Cedrica Enarda się posypała. Turcja wypuściła z rąk zwycięstwo w pierwszym secie i w drugim także nie potrafiła poradzić sobie z dominującymi rywalami.

Dobry impuls zespołowi znad Bosforu dały jednak zmiany, a konkretnie pojawienie się na boisku braci Mirzy i Adisa Lagumdzija. Turcja poprawiła swoją grę, a Bułgarzy nie pomogli sobie ogromną ilością błędów w ofensywie, oddając trzecią partię bez większej walki. Turcy przedłużyli więc rywalizację i niewiele zabrakło, aby doprowadzili do tie-breaka. Po wyrównanej walce w końcówce czwartej odsłony jednak lepiej zaprezentowali się siatkarze z Bałkanów, dopisując trzecią wygraną na swoje konto.

Więcej emocji i jakościowej siatkówki mogliśmy oglądać w meczu Słowenii z Argentyną. Gospodarze liczyli na ważne zwycięstwo w kontekście wygranej w fazie zasadniczej Ligi Narodów i co ważniejsze awansu na igrzyska olimpijskie. Albicelestes z kolei walczą o miejsce w finałowym turnieju rozgrywek.

Obie zdeterminowane drużyny stworzyły ciekawe i niezwykle wyrównane widowisko, w którym nie brakowało zaciętych wymian. Show jednak skradła reprezentacja Słowenii. Podopieczni Gheorghe Cretu udowodnili, że na Ligę Narodów przywieźli fantastyczną formę. W słoweńskim zespole błyszczał Toncek Stern, bardzo dobry mecz rozegrał także Klemen Cebulj. Argentyna potrafiła zagrozić rywalom, ale decydujące momenty należały już do gospodarzy.

Słowenia przede wszystkim udowodniła to w trzecim secie, broniąc kilka piłek setowych. Spektakularna końcówka zaowocowała nie tylko zwycięstwem 3:0 w całym meczu, ale także awansem na igrzyska w Paryżu, którego słoweńska drużyna może być już pewna.

Bułgaria - Turcja 3:1 (27:25, 25:20, 12:25, 25:22)

Słowenia - Argentyna 3:0 (25:23, 25:23, 29:27)