Fidżi zdetronizowane. Francja z pierwszym złotem

PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Na zdjęciu: reprezentacja Francji w rugby

W sobotę (27 lipca) zapadły decydujące rozstrzygnięcia w rugby 7-osobowym. Po złote medale sięgnęła reprezentacja Francji, która w finale pokonała Fidżi 28:7.

Po raz trzeci z rzędu rugby 7-osobowe znalazło się w programie igrzysk olimpijskich. Dyscyplina ma jednak bogate tradycje, bo rozgrywana była już podczas igrzysk w 1900 roku. Olimpijskiego mistrzostwa broniła reprezentacja Fidżi, która i w Paryżu była w bardzo wysokiej dyspozycji.

Zawodnicy z tego kraju imponowali formą. W sobotnim półfinale nie dali najmniejszych szans Australijczykom, z którymi wygrali 31:7. W drugim półfinale Francuzi pokonali Republikę Południowej Afryki 19:5. Jasne stało się, że o złoto powalczą gospodarze igrzysk z drużyną Fidżi.

Finałowe starcie rozgrywane na Stade de France przysporzyło wielu emocji. Lepiej rozpoczęli je zawodnicy z Oceanii, którzy prowadzili 7:0, ale później do głosu doszli już Francuzi. Łącznie zdobyli 28 "oczek" i zapewnili sobie złote medale. Było to pierwsze złoto dla Francji na igrzyskach Paryż 2024.

W sobotę rozegrano także mecz o brązowy medal, w którym RPA pokonało Australię 26:19.

Spotkania o medale nie były jedynymi zaplanowanymi na sobotę w rywalizacji rugbystów. W starciu o piąte miejsce górą byli Nowozelandczycy, którzy pokonali Irlandię.

Z kolei siódmą lokatę po wygranej nad USA zapewnili sobie Argentyńczycy. Dziewiąte miejsce zajęli Kenijczycy, którzy pokonali Samoa, a w spotkaniu o 11. lokatę Urugwaj zwyciężył Japonię.