LNH: Wielkie emocje i widowisko w Montpellier, interwencja Loserta na wagę zwycięstwa z Tuluzą

Świetne widowisko stworzyły w czwartkowy wieczór [tag=16323]Montpellier Agglomeration HB[/tag] i [tag=22579]Fenix Toulouse Handball[/tag]. Po pełnym dramaturgii meczu zwyciężyli 31:30 uczestnicy Ligi Mistrzów.

Oba zespoły były niezwykle usposobione ofensywnie - bramki w czwartkowym pojedynku padały bowiem lawinowo, a kibice zgromadzenie w hali byli świadkami meczu toczonego w szybkim tempie, okraszonymi ładnymi akcjami. W początkowych minutach warunki gry dyktowali szczypiorniści Fenix Toulouse Handball, po trafieniu Jerome'a Fernandeza prowadząc w 8. minucie 6:4. Podopieczni Patrice'a Canayera błyskawicznie jednak doprowadzili do wyrównania, a później gra toczyła się bramka za bramkę. [ad=rectangle] Choć ekipa z Tuluzy między 19. a 26. minutą nie potrafiła rzucić bramki, nie miało to dla przyjezdnych większych konsekwencji. W ostatnich dziesięciu minutach pierwszej partii padło raptem 7 bramek -  pierwszoplanowe role na parkiecie odgrywali bowiem bramkarze Venio Losert i Cyril Dumoulin. Obaj po pierwszych trzydziestu minutach mieli na swoim koncie siedem skutecznych interwencji (7/20). Ostatecznie do szatni ze skromną przewagą schodziło jednak Montpellier za sprawą Vida Kavticnika.

Po zmianie stron szkoleniowiec Tuluzy dokonał zmiany w bramce, za Cyrila Dumoulina desygnując Wesleya Pardina. Choć w szeregach Montpellier świetną partię rozgrywał Diego Simonet, a w drugiej odsłonie rozochocił się także Mathieu Grebille - w zaledwie 150 sekund ekipa z Tuluzy rzuciła 3 bramki z rzędu i w 42. minucie objęła prowadzenie 21:20.

Defensywę Montpellier raz za razem nękali Miha Zvizej i Valentin Porte, a duet ten uciszył halę w Montpellier prezentując efektowną "wrzutkę", zwieńczoną przez Porte. Przyjezdni długo nie dali odebrać sobie prowadzenia - nawet podczas gry w osłabieniu. Sytuacja uległa zmianie dopiero w 56. minucie, kiedy po trafieniach z kontrataku kolejno Vida Kavticnika i Jure Doleneca Montpellier odskoczyło na dwie bramki przewagi.

120 sekund później po bramce z linii 7 metrów Nemanji Ilicia był już jednak kolejny remis w tym niezwykle zaciętym pojedynku. Decydujące fragmenty były niezwykle emocjonujące, a Tuluzaa do końca meczu zmuszona była sobie radzić bez jednego ze swoich liderów, Valentina Porte - odesłanego na ławkę kar za faul na Simonet. Jego koledzy stanęli na wysokości zadania w defensywie i zablokowali rzut Kavticnika.

Dziesięć sekund przed końcową syreną na na rzut z biodra z prawego rozegrania zdecydował się Maxime Gillbert, lecz skuteczną interwencją popisał się Venio Losert i gracze Canayera sięgnęli po czwarte zwycięstwo w sezonie, powracając tym samym na fotel lidera rozgrywek. Dla Fenix Toulouse Handball to trzecia z rzędu porażka tym miesiącu - kolejna wyjazdowa. Wcześniej przegrali bowiem w Melsungen 24:37 w pierwszym meczu 2. rundy Pucharu EHF, a 4 października wracali na tarczy z Saint Raphael (28:33).

Piątą kolejkę LNH zwieńczy niedzielny pojedynek Aix en Provence z mistrzem Francji Dunkerque HB, gdzie występuje Paweł Paczkowski. Starcie to odbędzie się w niedzielę 12 października o godzinie 16.00.

Montpellier Agglomeration HB - Fenix Toulouse Handball 31:30 (14:13) Montpellier: Losert (9/31), Siffert (1/9) - Simonet 7, Kavticnik 6/3, Grebille 5, Dolenec 5, Guigou 3, Tej 3, Gaber 2, Borges, Mackovsek, Gutfreund, Gajić, Thouvenot. Rzuty karne: 3/3. Kary: 2 min. Fenix Toulouse:

Dumoulin (7/28), Pardin (3/13) - Porte 6, Zvizej 6, Ilić 5/1, Fernandez 5/1, Gilbert 3, Morency 3, Chelle 2, Osmajić, Pavade, Minne, Perez, Lhuillier. Rzuty karne: 2/5. Kary: 8 min. Kary:

Montpellier - 2 min. (Tej - 2 min.); Fenix Toulouse - 8 min. (Chelle, Gilbert, Porte, Osmajić - po 2 min.).