Gdynianki bliskie awansu do półfinału - relacja z meczu 1/4 finału Vistal Łączpol Gdynia - Zgoda Ruda Śląska

Zwycięstwem piłkarek ręcznych Vistalu Łączpolu Gdynia 32:27 (17:13) nad Zgodą Ruda Śląska zakończył się pierwszy mecz ćwierćfinałowy fazy play-off ekstraklasy. Dzięki tej wygranej gdynianki są bliskie awansu do półfinału.

Pierwszą bramkę w meczu zdobyły piłkarki ręczne Zgody za sprawą Małgorzaty Kucińskiej. Od tego momentu ton grze zaczęły nadawać szczypiornistki Vistalu. Po trafieniu Moniki Stachowskiej z karnego, objęły prowadzenie 3:1 w 5 min. Zawodniczki z Górnego Śląska miały problemy ze forsowaniem bloku obronnego Vistalu. Po trafieniu Karoliny Sulżyckiej z drugiej linii wynik brzmiał 7:4. Szczypiornistki Zgody zaczęły jednak powoli odrabiać straty i po rzucie karnym wykorzystanym przez Agatę Cebulę przegrywały już tylko 7:8. W tym okresie gry bardzo dobrze w bramce gości prezentowała się Iwona Muszioł, która popisała się kilkoma udanymi interwencjami. Po bramce zdobytej z kontrataku przez Katarzynę Koniuszaniec wynik na tablicy świetlnej w 26 minucie brzmiał 13:10. W tym momencie o czas poprosił trener gości, Dariusz Olszewski. Przerwa nie pomogła zbytnio piłkarką ręcznym Zgody. Wynik do przerwy ustaliła celnym rzutem Patrycja Kulwińska - 17:13.

Druga połowa spotkania rozpoczęła się od trafienia Moniki Stachowskiej z rzutu karnego. Oba zespoły w początkowych minutach drugiej części meczu popełniały dużo strat w ataku, przez co gra wyglądała dość chaotycznie. Gdynianki potrafiły jednak przyśpieszyć i po trafieniu Karoliny Sulżyckiej z lewego skrzydła objęły prowadzenie 21:16. Dobre ustawienie w obronie zawodniczek z Gdyni przyniosło efekty. Piłkarki ręczne z Górnego Śląska coraz częściej gubiły się w ataku pozycyjnym. Na dodatek kapitalnie broniła Patrycja Mikszto, w tym rzut sam na sam i karny. Na kwadrans przed końcem gdynianki prowadziły 24:18. Zawodniczki Zgody grając w przewadze zdołały zmniejszyć straty do wyniku - 24:20. Na więcej tego dnia nie było je stać. Kolejne udane interwencje Patrycji Mikszto i szybkie kontry piłkarek ręcznych Vistalu dały rezultat. Po trafieniu kołowej Patrycji Kulwińskiej wynik brzmiał 30:25 w 57 min. Ostatecznie zawodniczki z Trójmiasta odniosły zasłużone zwycięstwo 32:27.

Podsumowując szczypiornistki Vistalu Łączpolu wygrały ważny mecz, który przybliża je do półfinału mistrzostw Polski. Bardzo cieszy skuteczność Moniki Stachowskiej, która została powołana do kadry na najbliższy dwumecz z reprezentacja Rosji. Z dobrej strony pokazała się skrzydłowa Karolina Sulżycka, jak również bramkarka Patrycja Mikszto. Drugie spotkanie odbędzie się 16 marca w Rudzie Śląskiej.

Vistal Łączpol Gdynia - Zgoda Ruda Śląska 32:27 (17:13)

Vistal Łączpol: Mikszto, Brzezińska - Stachowska 10, Sużycka 7, Głowińska 4, Koniuszaniec 4, Kulwińska 3, Duran 3, Kotowa 1, Szwed 0, Jędrzejczyk 0.

Kary: 4 min.

Karne: 5/5.

Zgoda: Łakomska, Muszioł - Kucińska 5, Weselak 5, Świszcz 4, Gleń 3, Sikorska 3, Cebula 3, Mrożek 2, Krzymińska 2, Karwacka 0, Obruśnik 0.