Odrodzenie! Na medal IO czekały aż 20 lat

Getty Images / Alex Davidson / Radość duńskich piłkarek ręcznych

Duńskie piłkarki ręczne nawiązały do swoich najlepszych czasów i wywalczyły w sobotę brązowy medal igrzysk olimpijskich w Paryżu. A Szwedki? Historia zatoczyła koło i znów są czwarte!

Nie trzeba było czekać na finał, żeby zobaczyć na Stade Pierre-Mauroy ciekawy pojedynek. Szwedki stanęły przed szansą zdobycia pierwszego olimpijskiego krążka i powetowania sobie porażki z IO 2020 w Tokio, kiedy to przegrały z Norwegią i zakończyły turniej na czwartym miejscu. A Dunki? To też ciekawa historia.

Na IO 2016 w Rio de Janeiro i IO 2020 w Tokio nie zakwalifikowały się, a IO 2012 w Londynie zakończyły na dziewiątej lokacie. Największe sukcesy przypadały na lata 1996 - 2004. To właśnie wtedy Dania zdobyła trzy olimpijskie złota. A teraz mogła nawiązać do tych czasów i po 20 latach przerwy zdobyć medal na igrzyskach.

W sobotę lepiej poradziły sobie duńskie szczypiornistki, które mogły liczyć na świetnie dysponowaną Sandrę Toft w bramce. Golkiperka zmieniła niewidoczną Altheę Reinhardt, a jej koleżanki z pola zaczęły budować bezpieczny dystans (8:5 w 15').

Szwedki traciły energię na odrabianie strat, a później znów tempo podkręcały ich rywalki (11:8 w 22'). I tak kilka razy. Ostatecznie Dunki zeszły na przerwę z dwubramkowym zapasem przed drugą połową. Wynik wciąż był jednak sprawą otwartą.

Po trafieniu Trine Ostergaard przewaga świeżo upieczonych brązowych medalistek wzrosła do czterech trafień (18:14 w 35'). Szwecja nie przestała walczyć i co rusz skracała dystans, ale Dunki pilnowały wyniku i nie pozostawiały tych zrywów bez odpowiedzi.

Gdy po raz kolejny piłkę w siatce umieściła Ostergaard, stało się jasne, że z brązu cieszyć się będzie Dania (28:23 w 56'). A do tego medal z najcenniejszego kruszcu dołożyć mogą w niedzielę duńscy piłkarze ręczni! Ich rywalem będą Niemcy.