Serie A: Atalanta wygrała dzięki finiszowi. Trwa piękna passa klubu z Bergamo

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ELISABETTA BARACCHI / Na zdjęciu: Matteo Darmian (z prawej) i Duvan Zapata (z lewej)

Atalanta nie popisała się w pierwszej połowie meczu z Parmą, ale po powrocie z szatni na boisko pokazała charakter i odwróciła wynik 0:1 na 2:1. Jest niepokonana już od 17 kolejek.

Między derbami z AC Milanem i z Interem podopieczni Gian Piero Gasperiniego zagrali w Parmie. Atalanta BC intensywnie myśli i przygotowuje się do ćwierćfinału Ligi Mistrzów z Paris Saint-Germain, ale po drodze może jeszcze zdobyć wicemistrzostwo Włoch. Czwarty w 2017 roku i trzeci w 2019 roku klub z Bergamo może pokonać kolejny szczebelek w drodze na szczyt calcio.

Ekipa Gasperiniego akurat Stadio Ennio Tardini zna dobrze, ponieważ rozgrywała w nim mecze jako gospodarz w najmocniej kłopotliwym etapie modernizacji Stadio Atleti Azzurri d'Italia. Radziła sobie z niedogodnością, a na dodatek w trzech poprzednich meczach z Parmą strzeliła 11 goli, a straciła tylko jednego. Dlatego Atalanta liczyła na 17. z rzędu spotkanie bez porażki, a najlepiej 12. w tym okresie zwycięstwo. Dopięła swego, choć zanim to się stało, miała problem z przeciwnikiem.

Atalanta nie zdominowała Parmy w pierwszej połowie, a to delikatnie powiedziane, ponieważ po prostu na tle przeciwnika wyglądała blado. Niebezpieczne i minimalnie niecelne uderzenia oddali Juraj Kucka oraz Dejan Kulusevski. Szwed wypożyczony z Juventusu trafił w słupek bramki swojego byłego klubu z Bergamo. Atalanta nie wyciągnęła wniosków i w 43. minucie straciła gola po strzale Kulusevskiego, którego podaniem uruchomił Gervinho. Szwed jest pierwszym zagranicznym graczem w Serie A poniżej 21 lat, który zdobył dwucyfrową liczbę bramek od 2013 roku.

Trener gości przeprowadził zmiany, ponieważ Atalanta nie oddała w pierwszej połowie celnego strzału. Z ławki rezerwowych na boisko wszedł między innymi Rusłan Malinowski i w 70. minucie elegancko przymierzył na 1:1 z rzutu wolnego. Ani Luigi Sepe, ani pieczołowicie ustawiony mur nie uratował Crociatich. Neroblu dostali wiatru w żagle, a pojedynek na ich korzyść rozstrzygnął w 84. minucie Alejandro Gomez. Argentyńczyk trafił na 2:1, a bramkarz ponownie tylko odprowadził piłkę wzrokiem. Po drodze "Papu" ośmieszył Kuckę przepuszczeniem futbolówki między jego nogami.

Atalancie została jedna kolejka na dobicie do granicy 100 goli strzelonych w sezonie ligowym. Klub z Bergamo ma ich obecnie na koncie 98, a jego ostatnim przeciwnikiem będzie Inter.

Parma Calcio 1913 - Atalanta BC 1:2 (1:0) 1:0 - Dejan Kulusevski 43' 1:1 - Rusłan Malinowski 70' 1:2 - Alejandro Gomez 84'

Parma: Luigi Sepe - Matteo Darmian, Bruno Alves, Kastriot Dermaku, Riccardo Gagliolo (83' Giuseppe Pezzella) - Juraj Kucka, Jasmin Kurtić, Antonino Barilla (83' Simone Iacoponi) - Dejan Kulusevski, Gervinho (67' Yann Karamoh) - Gianluca Caprari (79' Luca Siligardi).

Atalanta: Pierluigi Gollini - Bosko Sutalo (46' Berat Djimsiti), Mattia Caldara (61' Luis Muriel), Jose Luis Palomino (36' Hans Hateboer) - Timothy Castagne, Marten De Roon, Remo Freuler, Robin Gosens - Mario Pasalić (46' Rusłan Malinowski), Alejandro Gomez (85' Adrien Tameze) - Duvan Zapata.

Żółte kartki: Darmian, Kucka (Parma) oraz Sutalo (Atalanta).

Sędzia: Luca Pairetto.