Liga Europy 2019: Valencia CF - Arsenal FC. Ostre strzelanie. Kanonierzy w finale

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Kai Foersterling / Na zdjęciu: Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal FC)
PAP/EPA / Kai Foersterling / Na zdjęciu: Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal FC)

10 goli padło w dwumeczu Arsenalu z Valencią. Drużyna z Anglii była skuteczniejsza w obu spotkaniach. Zwycięstwem 4:2 w rewanżu przypieczętowała awans do finału Ligi Europy.

Tydzień temu Arsenal FC wygrał 3:1 na własnym stadionie. Do Walencji przyleciał z dobrym wynikiem i choć gospodarze wierzyli w zwrot akcji na Estadio Mestalla, podopieczni Unaia Emery'ego znów byli dla nich zbyt skuteczni i z zimną krwią obnażyli każdy błąd.

Valencia CF ruszyła do ataku na początku rewanżu. W 11. minucie Nietoperze zdobyły bramkę na 1:0 dzięki strzałowi Kevina Gameiro. Francuzowi pozostało skierować piłkę z bliska do siatki po podaniu Rodrigo Moreno. Arsenal nie potrafił tego dogrania zablokować, ani dobrze zorganizować się w obronie, kiedy gospodarze przeprowadzali kontratak. Unai Emery krzyczał i machał rękami, ale to wszystko zdało się na nic. Nikt nie zwracał na niego uwagi.

Problemem Valencii było to, że ponownie nie potrafiła długo utrzymać prowadzenia. Gdzieś uciekała koncentracja, podopiecznych Marcelino ponosiła fantazja. W rewanżu gospodarze nacieszyli się przewagą sześć minut. Kanonierzy doprowadzili do wyniku 1:1 dzięki pierwszemu w meczu, bardzo prostemu, ale konkretnemu atakowi. Emery ponownie mógł liczyć na napastników, ponieważ Pierre-Emerick Aubameyang pokonał Neto uderzeniem z kilkunastu metrów po zgraniu Alexandre'a Lacazette'a.

Remis utrzymał się do końca pierwszej połowy. Arsenal nie spanikował po golu Gameiro, a szybkie wyrównanie Aubameyanga odebrało impet gospodarzom. Valencia zwątpiła, straciła siłę rozpędu, dała się zbić z pantałyku. Narzucone przez nią wysokie tempo przełożyło się przez 45 minut na dwa celne uderzenia, przy czym to drugie Petr Cech obroniłby obudzony w środku nocy.

Po przerwie padły kolejne gole. Piłkarze ofensywni nie oszczędzali obrońców, choć poziom dramaturgii meczu był już umiarkowany. To dlatego, że po bramce Alexandre Lacazette'a na 2:1 w rewanżu, Valencia potrzebowała czterech goli do awansu. W tym tygodniu w europejskich pucharach wydarzyło się już wiele, ale cuda dlatego są nazywane cudami, że dzieją się od czasu do czasu, a nie codziennie.

W 58. minucie Hiszpanów pobudził jeszcze do walki Kevin Gameiro. Jego bramka na 2:2 w rewanżu była jedną z sześciu strzelonych w rywalizacji Valencii z Arsenalem przez Francuza. Ponadto trzy razy trafił do siatki Alexandre Lacazette, raz Mouctar Diakhaby. Gameiro cieszył się z gola po raz szósty w karierze na etapie półfinału Ligi Europy.

We francuskie strzelanie potrafił wmieszać się jedynie Gabończyk. W 69. minucie Pierre-Emerick Aubameyang przymierzył na 3:2 dla Arsenalu po płaskim dośrodkowaniu Ainsleya Maitlanda-Nilesa, a w 88. minucie ustalił wynik na 4:2 potężnym uderzeniem z ostrego kąta. Aubameyang popisał się w Walencji hat-trickiem i z ośmioma golami liczy się jeszcze w walce o koronę króla strzelców Ligi Europy.

Valencia CF - Arsenal FC 2:4 (1:1) 1:0 - Kevin Gameiro 11' 1:1 - Pierre-Emerick Aubameyang 17' 1:2 - Alexandre Lacazette 50' 2:2 - Kevin Gameiro 58' 2:3 - Pierre-Emerick Aubameyang 69' 2:4 - Pierre-Emerick Aubameyang 88'

Pierwszy mecz: 1:3. Awans: Arsenal FC

Valencia: Neto - Cristiano Piccini (56' Carlos Soler), Ezequiel Garay, Gabriel Paulista, Jose Gaya - Daniel Wass, Dani Parejo, Francis Coquelin, Goncalo Guedes (72' Ferran Torres) - Rodrigo Moreno (72' Santi Mina), Kevin Gameiro.

Arsenal: Petr Cech - Nacho Monreal, Sokratis Papastathopoulos, Laurent Koscielny - Ainsley Maitland-Niles, Granit Xhaka, Lucas Torreira (80' Matteo Guendouzi), Sead Kolasinac (71' Shkodran Mustafi) - Alexandre Lacazette, Mesut Oezil (62' Henrich Mchitarjan), Pierre-Emerick Aubameyang.

Żółte kartki: Garay, Gaya (Valencia).

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia).