Jagiellonia - Termalica: bez "Kostii" nie ma gry. Lider wymęczył wygraną

PAP / Artur Reszko

Jagiellonia wymęczyła wygraną z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza (1:0) i wróciła na pozycję lidera Lotto Ekstraklasy. Gola po wątpliwym rzucie karnym zdobył Cillian Sheridan. Boisko z kontuzją opuścił Konstantin Vassiljev.

Uzależnianie czegoś od jednego elementu nigdy nie jest dobre. Ba, to niezdrowe. Jedenastoosobowy białostocki rydwan miał do tej pory jednego wyjątkowego konia. Ogiera z estońskim rodowodem, który podczas wyścigu gonił za trzech. Wiedział kiedy przyspieszyć, a kiedy znaleźć chwilę na oddech, by po chwili ponownie galopować. Konstantin Vassiljev wygrał Jagiellonii Białystok już niejedno spotkanie. Kiedy w 25. minucie opuszczał boisko z urazem reszta załogi spuściła głowy.

Do momentu kontuzji gospodarze przeważali. Prawym skrzydłem szalał Zygmunt Gordon. Szkot dostał szansę gry w obronie, ale więcej go było w ataku niż w destrukcji. To on wypracował miejscowym najwięcej okazji, ale Cillian Sheridan i Piotr Tomasik pudłowali. Nie popisał się też Vassiljev, który po podaniu Sheridana anemicznie uderzył z 13 metrów i Krzysztof Pilarz obronił.

Bez "Kostii" gra siadła i przez 20 minut swoje okazje miała Termalica. O centymetry pomylił się Vladislavs Gutkovskis, a atomowe uderzenie Samuela Stefanika odbił Kelemen.

Po przerwie Michał Probierz postanowił zagrać na dwóch napastników, ale współpraca Fiodora Cernycha z Sheridanem przypominała rozmowę niemego z głuchym. Bez zrozumienia. Wyżej przesunięty został też Rafał Grzyb, ale i to nie zdawało egzaminu. Jagiellonia atakowała, ale zagrożenia było jak wody w kałuży.

Kluczowa dla losów meczu była 78. minuta. Lewą stroną pola karnego Słoni przedarł się Tomasik i został przewrócony przez Sebastiana Ziajkę. Możliwe, że był to sędziowski prezent. Z pewnością była to jedenastka z gatunku tych "miękkich". Odpowiedzialność na siebie wziął Sheridan. Irlandczyk zamknął oczy i huknął w sam środek, dając "Jadze" powrót na fotel lidera.