ME: Lech ograł outsidera

Nie było niespodzianki w meczu 16. kolejki Młodej Ekstraklasy pomiędzy Lechem Poznań a Odrą Wodzisław. Wicelider pokonał outsidera 1:0 po golu Macieja Kononowicza w 21. minucie. Zwycięstwo drużyny Mariana Kurowskiego jest jak najbardziej zasłużone, bowiem stworzyła ona zdecydowanie więcej sytuacji strzeleckich niż goście.

Od pierwszego gwizdka sędziego piłkarze Kolejorza przejęli inicjatywę i niemal permanentnie atakowali. Oddawali przy tym sporo strzałów, lecz większość z nich nie sprawiała kłopotów bramkarzowi Odry. Po raz pierwszy golem zapachniało dopiero w 19. minucie, gdy z pozoru niegroźnie zza linii pola karnego uderzał Anderson Cueto. Piłka leciała dość wysoko, ale nagle zaczęła gwałtownie spadać i zmierzała pod poprzeczkę. Mimo to Michał Buchalik zdołał zainterweniować i wynik nie uległ zmianie.

Zespół Mariana Kurowskiego nie zwalniał jednak tempa i już po dwóch minutach dopiął swego. Ładną szarżą popisał się Maciej Kononowicz, który zwiódł jednego z rywali, zbiegł na środek pola karnego i oddał strzał z 16 metrów. Golkiper gości miał sporą szansę na skuteczną interwencję, lecz po drodze futbolówka odbiła się od jednego z jego kolegów, zupełnie zmieniając tor lotu. Tego Buchalik przewidzieć już nie mógł i Kolejorz objął prowadzenie. Tuż przed przerwą Kononowicz mógł zdobyć drugiego gola, ale tym razem uderzył zbyt lekko i górą był bramkarz Odry.

W drugiej połowie obraz gry nie uległ zmianie. Wciąż stroną przeważającą byli gospodarze. Na klarowne sytuacje trzeba było jednak czekać dość długo. W 74. minucie bliski szczęścia był Maciej Woźniak, który finalizował strzałem głową dobre dośrodkowanie z rzutu rożnego Jakuba Czechanowskiego. Buchalik miał ogromne kłopoty, ale ostatecznie zdołał odbić lecącą tuż przy słupku piłkę.

Z upływem kolejnych minut napór lechitów nieco osłabł i do głosu wreszcie doszli podopieczni Jarosława Skrobacza. Wodzisławianie zmarnowali dwie świetne okazje do wyrównania. W 78. minucie w bardzo dobrej sytuacji znalazł się Mateusz Bik, którego nie upilnowali poznańscy defensorzy. Piłkarz Odry miał sporo miejsca, ale po jego strzale głową piłka zatrzymała się na bocznej siatce.

Lepiej nastawiony celownik miał Daniel Tanżyna. Obrońca gości także uderzał głową i tym razem futbolówka leciała w światło bramki. Dawid Kręt popisał się jednak fenomenalną interwencją i zdołał obronić, mimo że czasu na reakcję miał bardzo mało.

Lech utrzymał ostatecznie skromne prowadzenie i zainkasował komplet punktów. Drużyna Mariana Kurowskiego zajmuje 2. miejsce w tabeli Młodej Ekstraklasy i do liderującego Ruchu Chorzów traci zaledwie jeden punkt. Odra natomiast wciąż okupuje ostatnią pozycję i ma tylko 12 oczek na koncie. Wodzisławianie przegrali we Wronkach 10. mecz w sezonie, z kolei Kolejorz odniósł 10. zwycięstwo.

Lech Poznań - Odra Wodzisław 1:0 (1:0)

1:0 - Kononowicz 21'

Lech Poznań: Kręt - Kikut, Przybylski, Kucharski, Jasiński (46' Łoziński), Wrzeszcz (75' Gołembowski), Woźniak, Kowalski (84' Marynowicz), Wolkiewicz (46' Czechanowski), Cueto, Kononowicz (69' Możdżeń).

Odra Wodzisław: Buchalik - Szymiczek (46' Pesta, 82' Kotkowski), Tanżyna, Kokoszka, Hudek, Polak (46' Szwarga), Artur Cichy (46' Witold Cichy), Kwiek, Bik, Sobik (75' Wójt), Młynek (75' Sikorski).

Żółte kartki: Woźniak (Lech) oraz Kokoszka, Hudek (Odra).

Sędzia: Jarosław Rynkiewicz (Szczecin).