18. kolejka Serie A: Słodka zemsta Giovinco / Parma upokorzyła Juventus

W spotkaniu inaugurującym pierwszą noworoczną kolejkę w ramach Serie A FC Parma upokorzyła na Stadio Olimpico di Torino Juventus. Bohaterem meczu został były gracz Starej Damy, Sebastian Giovinco.

Juve już od 16. minuty grało w dziesiątkę, po tym, jak za brutalny faul na Pacim z boiska został wyrzucony Felipe Melo. Brazylijczyk kopnął rywala w twarz. Wcześniej Fabio Quagliarella nabawił się poważnej kontuzji kolana i w efekcie już w 5. został zmieniony przez Amauriego. W jednej z sytuacji w polu karnym Gialloblu padł Milos Krasić, ale jak pokazały powtórki, sędzia podjął słuszną decyzję nie dyktując jedenastki.

W 22. po rzucie wolnym Alessandro Del Piero piłkę do bramki gości wpakował Giorgio Chiellini, jednak wcześniej futbolówka była już w rękach Antonio Mirante co oznacza, że obrońca zdobył gola niezgodnie z przepisami i dlatego też De Marco nie uznał tego trafienia.

W kolejnych minutach było widać, że problemy z barkiem ma bramkarz Juventusu, Marco Storari, ale pomimo to dograł w tym starciu do końca. W końcówce pierwszej odsłony golkiper w kapitalny sposób sparował piłkę po strzale głową Gobbiego, jednak już wobec dobitki Sebastiana Giovinco był bez szans i tym samym do przerwy po trafieniu byłego gracza ekipy ze stolicy Piemontu Emilianii prowadzili 1:0.

Zaraz po zmianie stron w polu karnym biało-czarnych padł Francesco Valiani, jednak arbiter nie zdecydował się wskazać na wapno. Po chwili było już 2:0, a na listę strzelców ponownie wpisał się Giovinco. Wówczas po podaniu z prawej strony boiska wspominanego już Valianiego z piłką minął się próbujący główkować Sorensen, a wspomniany napastnik pewnym uderzeniem lewą nogą pokonał Storariego.

Juve starało się zdobyć kontaktowego gola, o czym świadczy chociażby uderzenie w słupek z rzutu wolnego Simone Pepe. W 59. Bianconeri osiągnęli już swój cel. Po cornerze wykonywanym właśnie przez Pepe najwyżej w polu karnym Parmy wyskoczył Nicola Legrottaglie i wpakował piłkę do bramki Antonio Mirante. Odpowiedź Gialloblu była natychmiastowa. Po chwili w szesnastce gospodarzy faulowany przez Giorgio Chielliniego był Hernan Crespo i sam poszkodowany wykorzystał rzut karny.

Później kilkakrotnie szczęścia próbował Antonio Candreva, jednak nie zdołał zaskoczyć golkipera Juventusu, a po stronie miejscowych w jednej z sytuacji niewiele brakowało, a na listę strzelców wpisałby się Milos Krasić. Ostatecznie już w ostatnich sekundach rywalizacji wynik potyczki na 4:1 ustalił Raffaele Palladino, który podobnie jak Giovinco w przeszłości grywał w Juve.

Zatem Juve nadal ma na swoim koncie 31 punktów i zajmuje czwarte miejsce w lidze. FC Parma zgromadziła 22 oczka i jest dziesiąta.

Juventus Turyn - FC Parma 1:4 (0:1)

0:1 - Giovinco 42'

0:2 - Giovinco 48'

1:2 - Legrottaglie 59'

1:3 - Crespo (k.) 61'

1:4 - Palladino 90+3'

Juventus: Storari - Sorensen (55' Sissoko), Legrottaglie, Chiellini, Grosso, Krasic, Melo, Aquilani, Marchisio, Del Piero (30' Pepe), Quagliarella (5' Amauri).

Parma: Mirante - Zaccardo, Paletta, Paci, Gobbi, Candreva, Dzemaili, Morrone, Valiani, Crespo (64' Palladino), Giovinco (86' Calvo).

Żółte kartki: Zaccardo, Paletta (Parma).

Czerwona kartka: Felipe Melo /16'/ (Juventus).