El. Euro 2024: obrodziło golami. Były też niespodzianki!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / ANP / Na zdjęciu: reprezentacja Szwajcarii
Getty Images / ANP / Na zdjęciu: reprezentacja Szwajcarii

Eliminacje Euro 2024 nabierają tempa i w wielu grupach robi się bardzo ciekawie. Sensacyjne zwycięstwo odniosła w piątek Armenia, a niesamowite męki przeżywali Turcy i Szwajcarzy.

Ormianie pokonali na wyjeździe Walię i to bardzo efektownie - 4:2. Uczestnik ostatniego mundialu szybko objął prowadzenie, jednak później nic już nie układało się po jego myśli. Szybko stracił dwa gole, a po przerwie nie potrafił dogonić przeciwnika i ostatecznie doznał pierwszej porażki w kwalifikacjach.

Na 1. miejscu w grupie D jest Turcja, która jednak dopiero w piątej doliczonej minucie zapewniła sobie wyjazdową wygraną 3:2 nad Łotwą. Jedną z bramek dla gospodarzy zdobył Kristers Tobers, który grał ostatnio dla Lechii Gdańsk.

W grupie H na czele stawki są Duńczycy i Kazachowie, którzy wywiązali się z roli faworytów i zainkasowali pełną pulę - w starciach odpowiednio z Irlandią Północną (1:0) oraz San Marino (3:0).

W grupie I natomiast lideruje Szwajcaria. Helweci wciąż są nieomylni, choć tym razem triumf nie przyszedł im łatwo. Ograli na wyjeździe Andorę, lecz zaledwie 2:1.

Świetną końcówkę z Białorusią zaliczył Izrael, który dzięki bramkom w 85. i 92. minucie odwrócił losy spotkania i też zwyciężył.

Walia - Armenia 2:4 (1:2) 1:0 - Daniel James 10' 1:1 - Lucas Zelarrayan 19' 1:2 - Grant Leon Mamedova 30' 1:3 - Grant Leon Mamedova 66' 2:3 - Harry Wilson 73' 2:4 - Lucas Zelarrayan 75'

Łotwa - Turcja 2:3 (0:1) 0:1 - Abdulkerim Bardakci 23' 1:1 - Eduards Emsis 51' 1:2 - Cengiz Under 61' 2:2 - Kristers Tobers 90+4' 2:3 - Irfan Kahveci 90+5'

Dania - Irlandia Północna 1:0 (0:0) 1:0 - Jonas Wind 47'

San Marino - Kazachstan 0:3 (0:1) 0:1 - Jan Worogowskij 37' 0:2 - Aschat Tagybergen (k.) 64' 0:3 - Baktijor Zajnutdinow 90'