Polak przeszedł do historii. Piotr Suchenia zwyciężył w Antarctic Ice Marathon

Zdjęcie okładkowe artykułu: Archiwum prywatne / Na zdjęciu: Piotr Suchenia na mecie North Pole Marathon.
Archiwum prywatne / Na zdjęciu: Piotr Suchenia na mecie North Pole Marathon.

Zwycięstwem Piotra Sucheni zakończył się Antarctic Ice Marathon. Polak uzyskał czas 3:49:18 godz. i został pierwszym biegaczem w historii naszego kraju, który zwyciężył zarówno na biegunie północnym, jak i południowym.

[tag=70864]

Piotr Suchenia[/tag] biega maratony od 2002 roku. Od tego czasu zdołał ukończyć 32 biegi na królewskim dystansie na sześciu kontynentach. Do zdobycia "korony maratonów" brakowało mu jeszcze startu na Antarktydzie oraz w Afryce (więcej TUTAJ).

Polak stał przed szansą zostania pierwszym reprezentantem naszego kraju, który zwyciężył w maratonie zarówno na biegunie północnym, jak i południowym.

W rozgrywanym 13 grudnia Antarctic Ice Marathon Suchenia szybko objął prowadzenie i zaczął kontrolować przebieg rywalizacji. Polak dobiegł do mety w czasie 3:49:18 godz. i o blisko 30 minut wyprzedził drugiego w klasyfikacji Isaaca Thyera z Austrii. Podium uzupełnił Alexander Rudiger.

Na Antarktydzie wystartowało jeszcze trzech Polaków. Marcin Asłanowicz stracił do triumfatora ponad godzinę, ale mimo to zdołał zająć miejsce w pierwszej dziesiątce - ostatecznie był ósmy. Na jedenastej pozycji sklasyfikowany został Alan Kowalczyk, natomiast 32. był z kolei Tomasz Maślanka, który zdołał ukończyć maraton, choć borykał się ostatnio z kontuzją.

Piotr Suchenia ma na swoim koncie triumf zarówno na Arktyce, jak i Antarktydzie. Do tej pory stawał na podium maratonów na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Afryki i tylko tego miejsca brakuje mu do uzupełnienia "korony maratonów".

Dodajmy, że wśród kobiet najlepsza była Roma Puisiene z Litwy, która dystans 42,195 km pokonała w czasie 5:03:32 godz. i została pierwszą zawodniczką ze swojego kraju, która triumfowała w Antarctic Ice Marathon.

Wyniki Antarctic Ice Marathon 2018: 1. Piotr Suchenia (Polska) 3:49:18 godz. 2. Isaac Thyer (Austria) 4:19:00 3. Alexander Rudiger (Austria) 4:31:57 --- 8. Marcin Asłanowicz (Polska) 4:49:59 11. Alan Kowalczyk (Polska) 5:17:07 32. Tomasz Maślanka (Polska) 7:02:20