VTB. Stelmet powalczył z rosyjskim gigantem. Uniks znów lepszy

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: koszykarze Stelmetu Enea BC
WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: koszykarze Stelmetu Enea BC

Stelmet Enea BC Zielona Góra przegrał z Uniksem Kazań 89:100 w piątkowym meczu ligi VTB. Dla podopiecznych Żana Tabaka była to ósma porażka w tych rozgrywkach.

Po dwóch z rzędu wygranych na wyjeździe, tym razem Stelmet BC Zielona Góra musiał uznać wyższość rywala w lidze VTB. Przeciwnik nie byle jaki, bo sam Uniks Kazań - rosyjski potentat, zawsze walczący o czołowe lokaty w tychże rozgrywkach. Duet Tyus-McCollum poprowadził gości do triumfu 100:89.

Początkowo Stelmet dotrzymywał kroku Uniksowi. Udane akcje Ivicy Radicia czy Tony'ego Meiera pozwalały walczyć z rosyjskim gigantem jak równy z równym. Niestety, im dalej w las, tym gorzej. Już w pierwszej połowie Uniks osiągnął 10-punktowe prowadzenie, które po przerwie urosło jeszcze bardziej.

Zielonogórzanie słabo spisali się w defensywie. Uniks bardzo łatwo dochodził do łatwych pozycji i niemiłosiernie karał lider Energa Basket Ligi. Efekt? Ponad 70-procentowa skuteczność w rzutach za dwa punkty i aż 15 celnych trójek, przy zaledwie czterech Stelmetu. Gospodarze walczyli ambitnie do samego końca, ale tego dnia nie mieli argumentów na dużo lepiej dysponowanego rywala.

20 punktów i pięć zbiórek zapisał na swoim koncie Ivica Radić, najlepszy w Stelmecie. 14 "oczek" dołożył Joe Thomasson. Szkoda, że kontuzji kolana doznał w drugiej połowie Drew Gordon, który tego dnia był skuteczny - 4/5 z gry. Po stronie zwycięzców świetne zawody rozegrał Alex Tyus - 20 punktów i 10/11 z gry! Punkt mniej dorzucił Eric McCollum.

Ostatni styczniowy mecz w lidze VTB Stelmet rozegra w przyszłą niedzielę. Będzie to podróż do dalekiej Astany, gdzie spotkanie zaplanowano na godzinę 15.

Stelmet Enea BC Zielona Góra - Uniks Kazań 89:100 (23:24, 22:29, 22:27, 22:20)

Stelmet: Ivica Radić 20, Joe Thomasson 14, Tony Meier 12, Ludde Hakanson 11, Jarosław Zyskowski 9, Drew Gordon 8, Łukasz Koszarek 6, Marcel Ponitka 4, Przemysław Zamojski 3, Mikołaj Witliński 2.

Uniks: Alex Tyus 20, Eric McCollum 19, Walerij Lichodiej 14, Haukur Palsson 13, Jordan Theodore 11, Paweł Siergiejew 9, Jewgienij Kołesnikow 5, Andriej Koszczejew 4, Kostas Kaimakoglou 3, Dmitrij Uzinskij 2, Jamil Wilson 0.