Beniaminek rozbił TBV Start. Mecz sezonu Salamonika

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Wojciech Jargiło / GTK wygrało już dziesiąte spotkanie
PAP / Wojciech Jargiło / GTK wygrało już dziesiąte spotkanie

W niedzielnym meczu 22. kolejki Energa Basket Ligi, beniaminek GTK Gliwice wyraźnie pokonał faworyzowany TBV Start Lublin 90:73. To kolejna wygrana podopiecznych Pawła Turkiewicza nad wyżej notowanym rywalem.

Marcin Salamonik rozegrał najlepsze spotkanie w bieżących rozgrywkach. Doświadczony skrzydłowy miał 5/5 za trzy, zdobył 20 punktów i był kluczowym graczem GTK, które wygrało 10. spotkanie w tym sezonie. Gliwiczanie przed własną publicznością triumfowali już w siedmiu grach, podobnie jak dużo wyżej notowani - Rosa Radom, Polpharma, Trefl czy właśnie TBV Start.

Spotkanie zdecydowanie lepiej rozpoczęli jednak goście. Nie do zatrzymania był przede wszystkim Chavaughn Lewis - po jego akcji TBV Start prowadził już nawet 17:6.

Gliwiczanie powoli jednak zaczęli się budzić. Bardzo dobrą zmianę dał Kacper Radwański, swoje robił też niezawodny ostatnio Quinton Hooker. Gdy w ostatniej akcji pierwszej połowy efektownym buzzer-beaterem z połowy boiska popisał się Salamonik, przewaga lublinian stopniała do punktu.

To silny skrzydłowy w 26 minucie wyprowadził GTK na prowadzenie - w trzeciej kwarcie zdobył łącznie aż 17 punktów i pomógł beniaminkowi przejąć ten mecz. Na decydującą kwartę gliwiczanie wychodzili mając aż 9 oczek przewagi.

Goście nie mieli już żadnej odpowiedzi na rozpędzonych podopiecznych Turkiewicza. Ci swobodnie punktowali i rekordowo prowadzili różnicą nawet 19 oczek. Zupełnie niewidoczny był też już Lewis i wygrana beniaminka pozostała niezagrożona.

Lewis zakończył pojedynek z dorobkiem 25 punktów (wszystkie w trzech pierwszych kwartach) i 10 zbiórek. 18 oczek dołożył James Washington. TBV Start mecz przegrał na przełomie trzeciej i czwartej części, w której to GTK zaliczyło serię aż 17:0.

GTK Gliwice - TBV Start Lublin 90:73 (16:23, 24:18, 28:18, 22:14)

GTK: Marcin Salamonik 20, Quinton Hooker 19, Lukas Palyza 17, Kacper Radwański 12, Jonathan Williams 5, Marek Piechowicz 4, Maverick Morgan 4, Michał Jędrzejewski 4, Damian Pieloch 3, Łukasz Ratajczak 2, Paweł Zmarlak 0 (10 zb).

TBV Start: Chavaughn Lewis 27 (10 zb), James Washington 18, Uros Mirković 9, Michael Gospodarek 7, Roman Szymański 6, Darryl Reynolds 4, Marcin Dutkiewicz 2, Jakub Zalewski 0, Bartosz Ciechociński 0, Wojciech Czerlonko 0.