I liga: dzień pogromów, lider w opałach

Materiały prasowe / Sebastian Maślanka / Na zdjęciu: koszykarze Sokoła Łańcut

Sobotnie mecze 18. kolejki I ligi koszykarzy to mieszanka zaciętych oraz bardzo jednostronnych spotkań. GTK Gliwice rozbił Meritumkredyt Pogoń Prudnik 102:71. Problemy miał lider, Max Elektro Sokół Łańcut, który po dogrywce pokonał GKS Tychy 86:84.

Max Elektro Sokół Łańcut odniósł 16. zwycięstwo w sezonie i utrzymał przewagę nad goniącymi rywalami. W Tychach lider nie miał jednak łatwo. Pierwszą kwartę przegrał 8:21. Do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. W niej przyjezdni prowadzili już 84:79. Gospodarze zdołali jeszcze wyrównać, ale decydujące punkty zdobył Alan Czujkowski, który przez cały mecz uzbierał 20 „oczek”. O siedem więcej padło łupem Sebastiana Szymańskiego. Dwucyfrowy dorobek mieli jeszcze Jerzy Koszuta oraz Marcin Sroka, który osiągnął double-double - po 12 punktów i zbiórek. W tyskiej ekipie brylowali czołowi strzelcy I ligi - Marcin Kowalewski oraz Hubert Mazur.

Legia Warszawa pokonała Jamalex Polonię 1912 Leszno 90:70. Pewne zwycięstwo nad AZS AGH Kraków odniosła również Spójnia Stargard (83:72). Choć przyjezdni na moment oddali w trzeciej kwarcie prowadzenie, to ostatecznie byli lepsi od rywala w każdej z czterech części. Spora w tym zasługa Marcina Dymały i Huberta Pabiana. Pierwszy z tego duetu rzucił 26 a drugi 16 „oczek”. W ten sposób Pabian przekroczył granicę 1000 zdobytych punktów dla Spójni.

Najwyższe zwycięstwo odniosła ekipa zamykająca tabelę. Zetkama Doral Nysa Kłodzko pokonała Kotwicę Kołobrzeg 99:65. Gospodarzy do trzeciego tryumfu w sezonie poprowadził Marcin Bluma - 21 punktów i 15 zbiórek. Więcej rzuciło GTK Gliwice, które w meczu na szczycie rozbiło Meritumkredyt Pogoń Prudnik 102:71.

Gorąco było w Bydgoszczy i Poznaniu. Derby Kujaw dla Noteci, która pokonała Enea Astorię 63:62. O sukcesie gości przesądziła trzecia kwarta i wysoka dyspozycja Mikołaja Groda oraz Bartosza Pochockiego. Obaj rzucili po 22 punkty. Biofarm Basket potrzebował dogrywki, żeby uporać się z SKK Siedlce. Mecz był bardzo zacięty a niespełna dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu goście prowadzili 80:76. Najpierw wyrównał Jakub Fiszer a w dodatkowych pięciu minutach królowali już gospodarze. Siedlczanie nie trafili do końca meczu i dogrywkę przegrali nietypowym wynikiem - 0:13.

W niedzielę dokończenie 18. kolejki. Znicz Basket Pruszków podejmie ACK UTH Rosę Radom. Początek tego starcia o godz. 14:00.

Wyniki sobotnich spotkań 18. Kolejki I ligi:

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - Kotwica Kołobrzeg 99:65 (26:14, 20:19, 24:19, 29:13)

Zetkama Doral Nysa: Bluma 21, Lipiński 14, Wojciechowski 14, Sanny 12, Kowalski 11, Kasiński 10, Leńczuk 10, Kliniewski 5, Weiss 2, Muskała 0, Poręba 0, Rogalewski 0.

Kotwica: Bodych 21, Suliński 11, Dzierżak 10, Grujić 8, Dobriański 7, Przyborowski 5, Hanke 1, Neumann 1, Rduch 1, Małetko 0.

Jamalex Polonia 1912 Leszno - Legia Warszawa 70:90 (18:17, 18:27, 18:26, 16:20)

Jamalex Polonia: Koelner 14, Sanny 14, Milczyński 12, Trubacz 8, Kiwilsza 7, Stępień 6, Kulon 4, Malona 4, Rostalski 1.

Legia: Andrzejewski 18, Jarmakowicz 15, Pacocha 10, Marcel Wilczek 10, Aleksandrowicz 9, Robak 8, Linowski 7, Łukasz Wilczek 7, Kukiełka 6.

Biofarm Basket Poznań - SKK Siedlce 93:80 (28:26, 15:16, 16:17, 21:21, d. 13:0)

Biofarm Basket: Wieloch 23, Bręk 16, Struski 16, Fiszer 15, Metelski 15, Smorawiński 4, Ryżek 2, Migała 1, Stankowski 1, Kurpisz 0.

SKK: Weres 18, Szymczak 14, Pławucki 13, Sobiło 13, Nędzi 9, Rajewicz 7, Czosnowski 3, Stefanik 3.

GKS Tychy - Max Elektro Sokół Łańcut 84:86 (21:8, 20:26, 14:17, 16:20 d. 13:15)

GKS: Kowalewski 21, Mazur 20, Basiński 12, Bzdyra 10, Zub 8, Barycz 5, Szpyrka 4, Deja 2, Piechowicz 2.

Max Elektro Sokół: Szymański 27, Czujkowski 20, Koszuta 14, Sroka 12, Kulikowski 6, Klima 4, Balawender 3, Czerwonka 0, Krajniewski 0.

GTK Gliwice - Meritumkredyt Pogoń Prudnik 102:71 (27:13, 22:18, 29:15, 24:25)

GTK: Pieloch 22, Radwański 20, Zmarlak 16, Dziemba 10, Ratajczak 10, Podulka 9, Kołcz 5, Weselak 4, Filipiak 3, Jędrzejewski 2, Rutkowski 1.

Meritumkredyt Pogoń: Nowakowski 26, Mordzak 14, Prostak 10, Bogdanowicz 9, Bartkowiak 6, Krawiec 4, Nowerski 2, Morawiec 0.

Enea Astoria Bydgoszcz - KSK Noteć Inowrocław 62:63 (17:19, 20:16, 8:19, 17:9)

Enea Astoria: Czyżnielewski 11, Fatz 10, Mikołaj Motel 10, Bierwagen 8, Gospodarek 6, Paul 5, Dąbek 4, Krefft 4, Szyttenholm 4.

Noteć: Grod 22, Pochocki 22, Adamczewski 10, Lisewski 6, Wierzbicki 3, Jaśtak 0, Kucharski 0, Maciejewski 0, Sroczyński 0, Szczepanik 0.

AZS AGH Kraków - Spójnia Stargard 72:83 (21:24, 18:20, 19:21, 14:18)

AZS AGH: Wróbel 22, Wasyl 15, Krawczyk 12, Maj 11, Szumełda-Krzycki 5, Podworski 3, Kalinowski 2, Włodarczyk 2, Borówka 0.

Spójnia: Dymała 26, Pabian 16, Śpica 11, Fraś 10, Janiak 8, Pytyś 5, Lewandowski 4, Raczyński 3, Bodych 0.