Jedna kwarta to za mało. Pogoń bez szans w Pruszkowie

Pierwsze minuty wskazywały na efektowne zwycięstwo koszykarzy Meritumkredyt Pogoni Prudnik w Pruszkowie. Znicz Basket szybko jednak odwrócił sytuację i wygrał 80:62. Gospodarze byli zdecydowanie lepsi w meczu 1. kolejki I ligi.

Przed sezonem w obu drużynach dokonano zmian. Do Meritumkredyt Pogoni Prudnik dołączyło kilku doświadczonych koszykarzy. Kadra Znicza Basket Pruszków została zdecydowanie bardziej przebudowana. Postawiono na zmienników z poprzednich rozgrywek oraz graczy młodych, którzy na parkietach I ligi nie mogli pochwalić się okazałym dorobkiem. Pod koniec pierwszej kwarty wydawało się, że lepiej na tych roszadach wyszli przyjezdni. Prowadzili oni 23:10 i trafiali prawie każdy oddany rzut. Świetnie sezon rozpoczął Adam Cichoń a brakującymi ogniwami byli Grzegorz Mordzak i Paweł Bogdanowicz.

W całym meczu Mordzak zdobył 17 punktów a Bogdanowicz o dwa oczka mniej. Imponujące double-double osiągnął Tomasz Nowakowski - 15 punktów i 13 zbiórek. To wszystko jednak na nic się nie przydało. Miejscowi przebudzili się już pod koniec premierowej odsłony. W 13. minucie doprowadzili do remisu 24:24. Jeszcze przed zmianą stron trwała zacięta walka, z której Znicz Basket wyszedł z dwupunktowym prowadzeniem.

Po kwadransie przerwy Pogoń zdołała jeszcze wyrównać, lecz później jej skuteczność tylko spadała. Rywale rzucili 15 punktów z rzędu i stworzyli sobie wyśmienitą sytuację do odniesienia zwycięstwa. Przewagi już nie zmarnowali. Zagrali efektownie i efektywnie. Trafili osiem z 20 prób trzypunktowych. Zwiększyli nieco liczbę strat (trzy w pierwszej przy dziewięciu w drugiej połowie), lecz inaugurację I ligi w wykonaniu Znicza Basket Pruszków można ocenić pozytywnie.

Bardzo dobrze spisał się autor 16 punktów, Patryk Przyborowski. Dzielnie wspierali go Damian Janiak, Damian Tokarski oraz Filip Put, który nie dostał nawet chwili odpoczynku.

Kluczem do zwycięstwa była w niedzielę postawa rezerwowych. Pruszkowscy zmiennicy zdobyli 28 a ich przeciwnicy sześć punktów. Oprócz wprowadzonego z ławki Tokarskiego pozytywną energię wnieśli także Adrian Kordalski i Dawid Słupiński. W 2. kolejce Znicz Basket podejmie Astorię Bydgoszcz a Meritumkredyt Pogoń Prudnik pojedzie do Stargardu Szczecińskiego, gdzie zmierzy się ze Spójnią.

Znicz Basket Pruszków - meritumkredyt Pogoń Prudnik 80:62 (15:23, 24:14, 19:11, 22:14)

Znicz Basket: Przyborowski 16, Janiak 13, Put 13, Tokarski 13, Cechniak 8, Kordalski 8, Słupiński 5, Czosnowski 2, Szwed 2, Tarczyk 0.

Meritumkredyt Pogoń: Mordzak 17, Bogdanowicz 15, Nowakowski 15, Cichoń 9, Stalicki 4, Chmielarz 2, Kasiński 0, Leszczyński 0, Madziar 0, Moczulski 0.