Vuelta a Espana 2018: Michał Kwiatkowski utrzymał prowadzenie! Benjamin King zwycięzcą 4. etapu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Fot. Team Sky/Russ Ellis / Na zdjęciu: Michał Kwiatkowski
Materiały prasowe / Fot. Team Sky/Russ Ellis / Na zdjęciu: Michał Kwiatkowski

Benjamin King jako pierwszy minął metę czwartego etapu 73. edycji wyścigu Vuelta a Espana. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Michał Kwiatkowski!

Czwartego dnia rywalizacji uczestnicy 73. wyścigu Vuelta a Espana przejechali 161,4 kilometra. W ucieczce jechało dziewięciu zawodników, w tym lider klasyfikacji górskiej Hiszpan Luis Angel Mate (Cofidis) oraz drugi w tym rankingu Francuz Pierre Rolland (EF Education First).

9 minut i 40 sekund przewagi nad peletonem wypracowali również: Aritz Bagues (Euskadi Murias), Lars Boom (LottoNL Jumbo), Oscar Cabedo (Burgos BH), Ben Gastauer (AG2R La Mondiale), Benjamin King (Dimension Data), Nikita Stalnow (Astana) i Jelle Wallays (Lotto Soudal).

Górską premię pierwszej kategorii na 66. kilometrze (Alto de la Cabra Montes) wygrał Mate, a Rolland zajął trzecie miejsce. Pomiędzy kolarzami, którzy odjechali od peletonu również podczas dwóch poprzednich etapów, znalazł się Gastauer.

Zwycięzcą lotnej premii w Grenadzie (17 kilometrów przed metą) został King - najwyżej sklasyfikowany uciekinier w klasyfikacji generalnej. Po trzech odcinkach  rywalizacji Amerykanin tracił 4 minuty i 33 sekundy do lidera Michała Kwiatkowskiego.

Ucieczka podzieliła się na trzy grupy tuż po lotnym finiszu. Odjechali King, Stalnow i Wallays. Etap kończył się podjazdem pierwszej kategorii o długości 12,4 kilometra (5,4 procent średniego nachylenia).

Podczas finałowej wspinaczki, Wallays nie utrzymał tempa Kinga i Stalnowa. Na czele grupy pościgowej jechali zawodnicy zespołu LottoNL Jumbo, a tuż za nimi znajdował się Kwiatkowski. Polak nie miał już wtedy obok siebie pomocników z ekipy Sky.

Jako pierwszy metę minął King. Z grona zawodników z czołówki klasyfikacji generalnej najlepszy okazał się Simon Yates. Triumfator ostatniego etapu Tour de Pologne 2018 został sklasyfikowany na ósmym miejscu. Tuż po nim ukończył zmagania Emanuel Buchmann. Kwiatkowski zajął trzynastą lokatę i zachował czerwoną koszulkę lidera.

Z siódmego miejsca na drugie w klasyfikacji generalnej awansował Buchmann, a z dwunastego na trzecie - S. Yates. Natomiast Rafał Majka przesunął się z czternastej pozycji na jedenastą.