Tour of California 2018: Gaviria wygrał 5. etap. Van Garderen pozostał liderem

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Bryn Lennon / Na zdjęciu: rywalizacja kolarzy
Getty Images / Bryn Lennon / Na zdjęciu: rywalizacja kolarzy

Fernando Gaviria wygrał piąty etap wyścigu Amgen Tour of California 2018. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Tejay van Garderen.

W ucieczce jechało pięciu zawodników: Belg Stijn Vandenbergh (AG2R), Kubańczyk Ruben Companioni, Szwajcar Fabian Lienhard (obaj z zespołu Holowesko-Citadel), Amerykanin Tanner Putt (UnitedHealthcare), a także Australijczyk Michael Rice (Hagens Berman Axeon). Górską premię trzeciej kategorii wygrał Companioni. Dzięki temu kolarz, który uciekał również na drugim etapie, awansował w klasyfikacji górskiej z piątego miejsca na drugie.

Rice i Companioni zostali doścignięci, kiedy do końca pozostawało 15 kilometrów.

Koło przebił Mark Cavendish. Zwycięzca dziesięciu etapów wyścigu dookoła Kalifornii zdołał wrócić do grupy zasadniczej, dzięki pomocy kolegów z ekipy Dimension Data. Defekt z rywalizacji o etapowy sukces wykluczył za to Marcela Kittela (88. lokata). Na 4 kilometry przed metą w peletonie goniącym uciekinierów doszło do kraksy i kilkunastu zawodników - w tym Łukasz Wiśniowski - poniosło z tego powodu stratę.

Vandenbergh, Lienhard i Putt stracili prowadzenie, gdy do finiszu było 1900 metrów.  Jako pierwszy metę w Elk Grove minął Fernando Gaviria. Kolumbijczyk z drużyny Quick-Step Floors wygrał też pierwszy etap trzynastej edycji Tour of California. Drugą lokatę zajął Caleb Ewan, który objął przodownictwo w klasyfikacji punktowej - ma w niej trzy "oczka" więcej niż Gaviria. Na trzecim stopniu podium stanął Peter Sagan.

Ten sam czas, co zwycięzca, uzyskali Paweł Poljański (31. miejsce) oraz Rafał Majka (34.). Obaj Polacy z ekipy Bora-Hansgrohe na początku etapu mieli kraksę, ale szybko znaleźli się ponownie w peletonie.

Na trzech czołowych pozycjach nie nastąpiły zmiany w klasyfikacji generalnej w porównaniu do sytuacji po czwartym odcinku - jeździe indywidualnej na czas. Z czwartego miejsca na piąte spadł Tao Geoghegan Hart. Kolarz zespołu Sky stracił do peletonu 23 sekundy i wyprzedził go Adam Yates. Majka zachował szóste miejsce.

Piąty etap (Stockton - Elk Grove, 176,5 kilometra):

MiejsceZawodnikKrajGrupaCzas
1[url=/kolarstwo/fernando-gaviria]Fernando Gaviria[/url]KolumbiaQuick-Step Floors4:04:34
2[url=/kolarstwo/caleb-ewan]Caleb Ewan[/url]AustraliaMitchelton-Scott4:04:34
3[url=/kolarstwo/peter-sagan]Peter Sagan[/url]SłowacjaBora-Hansgrohe4:04:34
4Rick ZabelNiemcyBMC4:04:34
5John MurphyStany ZjednoczoneHolowesko-Citadel4:04:34
6Sean BennettStany ZjednoczoneHagens Berman Axeon4:04:34
31[url=/kolarstwo/pawel-poljanski]Paweł Poljański[/url]PolskaBora-Hansgrohe4:04:34
34[url=/kolarstwo/rafal-majka]Rafał Majka[/url]PolskaBora-Hansgrohe4:04:34
80[url=/kolarstwo/maciej-bodnar]Maciej Bodnar[/url]PolskaBora-Hansgrohe+0:57
104[url=/kolarstwo/lukasz-wisniowski]Łukasz Wiśniowski[/url]PolskaSky+5:04

Klasyfikacja generalna:

1[url=/kolarstwo/tejay-van-garderen]Tejay van Garderen[/url]Stany ZjednoczoneBMC16:55:29
2Egan BernalKolumbiaSky+0:23
3Daniel MartinezKolumbiaEducation First+0:37
4[url=/kolarstwo/adam-yates]Adam Yates[/url]Wielka BrytaniaMitchelton-Scott+1:07
5Tao Geoghegan HartWielka BrytaniaSky+1:15
6[url=/kolarstwo/rafal-majka]Rafał Majka[/url]Polska[url=/kolarstwo/bora]Bora-Hansgrohe[/url]+1:29
42[url=/kolarstwo/pawel-poljanski]Paweł Poljański[/url]PolskaBora-Hansgrohe+12:50
83[url=/kolarstwo/maciej-bodnar]Maciej Bodnar[/url]PolskaBora-Hansgrohe+30:27
90[url=/kolarstwo/lukasz-wisniowski]Łukasz Wiśniowski[/url]PolskaSky+32:02

W Elk Grove umiejscowiono też metę pierwszego etapu Amgen Tour of California 2018 kobiet. Wygrała Amerykanka Kendall Ryan. 22. miejsce zajęła Katarzyna Niewiadoma. Polka uzyskała ten sam czas, jaki miała triumfatorka. Wyścig pań złożony jest z trzech etapów.