Zmiana lidera w Giro d'Italia. Tom Dumoulin wygrał jazdę indywidualną na czas

Zdjęcie okładkowe artykułu: AFP / Luk BENIES / AFP / Na zdjęciu: Tom Dumoulin
AFP / Luk BENIES / AFP / Na zdjęciu: Tom Dumoulin

Tom Dumoulin wygrał dziesiąty etap wyścigu Giro d'Italia 2017 - jazdę indywidualną na czas o długości 39 kilometrów oraz 800 metrów na trasie z Foligno do Montefalco. Holender objął przodownictwo w klasyfikacji generalnej.

Kolarz zespołu Sunweb prowadził zarówno na pierwszym, jak i drugim punkcie pomiarowym. Po 9 kilometrach i 800 metrach miał 18 sekund przewagi nad zajmującym drugą lokatę Bobem Jungelsem. Z kolei po przejechaniu 28,2 kilometra na drugiej pozycji plasował się Geraint Thomas, który tracił do lidera 36 sekund.

Tom Dumoulin po raz drugi wygrał jazdę indywidualną na czas w Giro d'Italia. Pierwszy triumf odniósł 6 maja 2016 roku. Holender ma też w dorobku po dwa zwycięstwa etapowe w Tour de France, a także w Vuelta a Espana.

Na drugiej pozycji uplasował się Thomas. Trzecią lokatę zajął Jungels. Piąty był Wasyl Kiryjenka, który upadł na ostatnim zakręcie (czwarty wynik po 28,2 km). 23. czas uzyskał jadący w różowej koszulce lidera "generalki" Nairo Quintana (53:30).

Najwyżej z Polaków mimo upadku został sklasyfikowany Marcin Białobłocki, który wystartował jako pierwszy spośród Biało-Czerwonych. Zwycięzca jazdy indywidualnej na czas w Tour de Pologne 2015 miał dziewiętnasty rezultat na pierwszym punkcie pomiarowym (jeszcze przed upadkiem). Ostatecznie został sklasyfikowany na 29. miejscu - to najwyższa dotychczasowa pozycja Polaka w Giro d'Italia 2017. Przed dziesiątym etapem największym osiągnięciem polskiego kolarza w setnej edycji kolarskiego wyścigu dookoła Włoch było 33. miejsce Tomasza Marczyńskiego uzyskane na szóstym odcinku.

Jedenasty był najlepszy z kolarzy drużyny CCC Sprandi Polkowice - Słoweniec Jan Tratnik. Setną edycję wyścigu dookoła Włoch zakończy 28 maja "czasówka" licząca 29 kilometrów i 300 metrów.