Rafał Majka drugi na 15. etapie Tour de France! Polak odzyskał prowadzenie w klasyfikacji górskiej

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / YOAN VALAT
PAP/EPA / YOAN VALAT

Rafał Majka zajął drugie miejsce na 15. etapie Tour de France 2016 (z Bourg-en-Bresse do Culoz) o długości 159 kilometrów. Wygrał Jarlinson Pantano.

Po czternastu etapach liderem klasyfikacji górskiej z dorobkiem 90 punktów był Thomas de Gendt. Rafał Majka ze zdobyczą 77 pkt znajdował się na drugiej pozycji. Polaka z zespołu Tinkoff sklasyfikowano w czołowej trójce wszystkich premii piętnastego odcinka 103. edycji Tour de France. Pierwszą z nich (Col de Berthiand) umiejscowiono na 23. kilometrze trasy. Zwycięzca Tour de Pologne 2014 zajął pierwsze miejsce. Na trzech następnych (Col du Sappel, Col de Pisseloup i Col de la Rochette) urodzony w 1989 roku kolarz był drugi. Jedyną lotną premię (Hauteville-Lompnes) wygrał Serge Pauwels, a Majkę ponownie sklasyfikowano na drugim miejscu.

W trzydziestoosobowej ucieczce jechało dwóch Polaków: Majka i Bartosz Huzarski. Ta grupa podzieliła się podczas wspinaczki na Grand Colombier (12 kilometrów, średnie nachylenie 6,8 procent). 54 kilometry przed metą przewagę uzyskali Majka i Ilnur Zakarin. Na szczycie tej góry jako pierwszy zameldował się Polak i powiększył swój dorobek w klasyfikacji górskiej o 25 punktów. Na zjeździe do prowadzącego duetu dołączyli Julian Alaphilippe i Jarlinson Pantano. Alaphilippe nie znajdował się w czołówce zbyt długo ze względu na problemy z rowerem. Z trzykrotnym triumfatorem etapów Tour de France jechał później już tylko Pantano, Zakarina doścignęła następna grupa zawodników.

Przez 10 kilometrów Majka samotnie znajdował się na prowadzeniu i triumfował na ostatniej premii (Lacets du Grand Colombier). Na zjeździe, gdy do końca pozostawało jeszcze 9 km, do polskiego zawodnika ponownie dołączył Pantano i ta dwójka dojechała wspólnie do mety. Zwyciężył Kolumbijczyk. Polak uzyskał ten sam czas, co triumfator i zajął drugie miejsce. Trzeci był Alexis Vuillermoz. Dwunasty finiszował Huzarski.

Pantano odniósł drugie zwycięstwo w wyścigu zaliczanym do cyklu UCI World Tour 2016. 19 czerwca wygrał dziewiąty etap Tour de Suisse.

Żółtą koszulkę lidera zachował Christopher Froome. Zawodnik zespołu Sky stracił do Kolumbijczyka i Polaka 3 minuty oraz 7 sekund, tak jak ośmiu innych kolarzy z czołowej dziesiątki. W tej grupie, z grona dziesięciu najlepszych w klasyfikacji generalnej, nie znalazł się tylko Tejay van Garderen (4 minuty i 47 sekund straty). Amerykanin z szóstej pozycji spadł na ósmą.