Pierwsze złoto Rosjan, Brytyjczycy nie wykorzystali okazji. Zobacz tabelę medalową Mistrzostw Świata Par

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Emil Sajfutdinow w pogoni za Taiem Woffindenem

We Wrocławiu Rosja wywalczyła pierwszy w historii i od razu złoty medal Mistrzostw Świata Par. Wielka Brytania miała szansę stać się najbardziej utytułowaną nacją, ale to miano wciąż dzierży Dania. Polska zdobyła siódmy medal.

Speedway of Nations to odkurzenie rywalizacji w parach na arenie światowej. Organizację nieodżałowanych Mistrzostw Świata Par zaniechano ćwierć wieku temu. Wprawdzie w latach 1994-1998 jeżdżono w parach, ale pod szyldem Drużynowych Mistrzostw Świata. Następnie powrócono do klasycznej "drużynówki", a par już nie wskrzeszono.

W tym roku nastąpił przełom. Wycofano Drużynowy Puchar Świata, a powstało SoN. Według światowej federacji i dyrektora zarządzającego firmy BSI, Torbena Olsena, nowy projekt to oficjalne mistrzostwa świata, więc przyjmujemy, że organizowane do 1993 roku zmagania w duetach powróciły do łask. Z tego względu poniżej prezentujemy tabelę medalową wszech czasów MŚP.

Zwycięzcy z Wrocławia, Rosjanie, wywalczyli swój pierwszy medal i od razu jest on z najcenniejszego kruszcu. W DMŚ Sborna wywalczyła (łącząc dorobek z ZSRR) 8 medali, ale żadnego złotego (5 srebrnych, 3 brązowe). Sukces Artioma Łaguty, Emila Sajfutdinowa i Gleba Czugunowa jest więc największym w historii rosyjskiego speedwaya w żużlu klasycznym, jeśli mówimy o jeździe zespołowej.

Wielka Brytania zdobyła siódme srebro, tracąc szansę na wyprzedzenie prowadzącej Danii, która ma jeden złoty medal więcej. Tai Woffinden i spółka zdobyli za to dla swojego kraju już 16. krążek w rywalizacji parowej. Polska pozostaje z jednym tytułem (w 1971 w Rybniku wygrali Andrzej Wyglenda i Jerzy Szczakiel), a we Wrocławiu wywalczyła siódmy medal. W klasyfikacji wszech czasów Biało-Czerwoni pozostają na szóstej pozycji.