Kolejne medale olimpijskie w żeglarstwie rozdzielone. Im wiatr nie przeszkodził

PAP/EPA / OLIVIER HOSLET / Na zdjęciu: Anton Dahlberg i Lovisa Karlsson

To ostatni dzień regat żeglarskich na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Do szczęśliwego końca (czyli wyścigów medalowych) dopłynęły załogi w mikstach w klasach Nacra 17 i 470.

Od kilku dni na Zatoce Marsylskiej organizatorzy, a przede wszystkim uczestnicy zawodów w żeglarstwie walczą z brakiem wiatru, co powoduje opóźnienie lub przekładanie rywalizacji w różnych klasach. Tutaj jednak wszystko odbyło się zgodnie z planem - tzn. 12 wyścigów fazy eliminacyjnej, ale wyścig medalowy (podwójnie punktowany) został przełożony ze środy na czwartek.

W klasie Nacra 17 (łodzie wielokadłubowe) pewna złotego medalu załoga włoska Ruggero Tita i Caterina Banti wyścig medalowy ukończyła na drugim miejscu. Wygrali go Francuzi Tim Mourniac i Lou Berthomieu, którzy w klasyfikacji ogólnej zakończyli regaty na piątej pozycji.

Srebro zgarnęli Argentyńczycy Mateo Majdalani i Eugenia Bosco, którzy w czwartek dopłynęli do mety jako siódma załoga, a brąz przypadł Nowozelandczykom - Micah Wilkinsonowi oraz Erice Dawson mimo ósmej lokaty w wyścigu medalowym.

Z kolei w klasie 470 także wyścig medalowy wygrali gospodarze - Camille Lecointre i Jeremie Mion przed Portugalczykami Diogo Costą i Caroliną Joao oraz Japończykami Keiju Okadą i Miho Yoshioką. Osada z Kraju Kwitnącej Wiśni gdyby wygrała, zgarnęłaby złoto, ale zabrakło trzech punktów do liderów po fazie eliminacyjnej - Austriaków Lukasa Maehra i Lary Vadlau, którzy na mecie zameldowali się jako siódma załoga.

Na najniższym stopniu podium w kategorii łódek stanęli Szwedzi - Anton Dahlberg i Lovisa Karsson, czwarta osada wyścigu medalowego. Polacy w konkurencjach mikstów nie startowali.