WTA Birmingham: Ashleigh Barty zrobiła kolejny krok. Petra Martić obroniła pięć piłek meczowych

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Clive Mason / Na zdjęciu: Ashleigh Barty
Getty Images / Clive Mason / Na zdjęciu: Ashleigh Barty

Ashleigh Barty pokonała Venus Williams i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier w Birmingham. Petra Martić wyeliminowała Jelenę Ostapenko po obronie pięciu piłek meczowych.

Jeśli Ashleigh Barty (WTA 2) wygra turniej w Birmingham zostanie liderką rankingu. Australijka ma taką szansę, bo w II rundzie odpadła Naomi Osaka. W piątek mistrzyni Rolanda Garrosa wygrała 6:4, 6:3 z Venus Williams (WTA 55) i zameldowała się w półfinale. W pierwszym secie Amerykanka prowadziła 4:1, ale straciła cztery gemy z rzędu. W drugiej partii Barty uzyskała dwa przełamania.

W trwającym 85 minut meczu Williams popełniła cztery podwójne błędy, a Barty zaserwowała cztery asy. Australijka zdobyła 23 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła trzy z czterech break pointów, a sama zamieniła na przełamanie cztery z ośmiu okazji. Tenisistki te spotkały się po raz drugi. W 2017 roku w Cincinnati Barty zwyciężyła w trzech setach.

Niesamowity dreszczowiec zafundowały kibicom Petra Martić (WTA 25) i Jelena Ostapenko (WTA 37). Pierwszy set padł łupem Łotyszki dopiero w tie breaku, choć prowadziła już 4:0, W drugiej partii mistrzyni Rolanda Garrosa 2017 znów wyszła na 4:0. Od 5:2 straciła pięć gemów z rzędu, marnując pięć piłek meczowych przy 5:4. Decydująca odsłona należała wyraźnie do Martić, która zaliczyła trzy przełamania.

W trwającym dwie godziny i 22 minuty meczu Ostapenko popełniła 20 podwójnych błędów. Martić pięć razy oddała podanie, a sama wykorzystała dziewięć z 18 break pointów. Chorwatka zdobyła o 15 punktów więcej (114-99). Dla Łotyszki był to pierwszy ćwierćfinał od ubiegłorocznego Wimbledonu, w którym doszła do półfinału.

W II rundzie Julia Putincewa (WTA 43) wyeliminowała Naomi Osakę. W ćwierćfinale Kazaszka przegrała 3:6, 2:6 z Julią Gorges (WTA 19). W ciągu 73 minut Niemka posłała dziewięć asów i zgarnęła 32 z 40 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła wszystkie cztery break pointy i uzyskała trzy przełamania. Tenisistka z Bad Oldesloe podwyższyła na 4-0 bilans meczów z Putincewą.

Barbora Strycova (WTA 51) w 72 minuty pokonała 6:2, 6:4 Kristynę Pliskovą (WTA 112). Wyżej notowana Czeszka odparła wszystkie pięć break pointów, a sama wykorzystała trzy z czterech szans na przełamanie. Zdobyła 25 z 31 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Strycova to dwukrotna finalistka imprezy w Birmingham (2014, 2016). Pliskova w poprzedniej rundzie wyeliminowała swoją siostrę bliźniaczkę Karolinę Pliskovą i odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo nad tenisistką z Top 5 rankingu.

Barty powalczy o drugi finał w Birmingham (2017). W sobotę jej rywalką będzie Strycova, którą dwa lata temu pokonała w tym turnieju. Bilans ich wszystkich spotkań to 2-1 dla Australijki. Gorges zmierzy się z Martić, którą 11 lat temu wyeliminowała w Portorożu w ich jedynym do tej pory meczu.

Nature Valley Classic, Birmingham (Wielka Brytania) WTA Premier, kort trawiasty, pula nagród 1,006 mln dolarów piątek, 21 czerwca

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Ashleigh Barty (Australia, 2) - Venus Williams (USA, WC) 6:4, 6:3 Julia Gorges (Niemcy, 8) - Julia Putincewa (Kazachstan) 6:3, 6:2 Petra Martić (Chorwacja) - Jelena Ostapenko (Łotwa) 6:7(4), 7:5, 6:1 Barbora Strycova (Czechy) - Kristyna Pliskova (Czechy, Q) 6:2, 6:4