Roland Garros: wygrane Muguruzy i Stephens. Switolina rywalką Hiszpanki w III rundzie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Garbine Muguruza
Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Garbine Muguruza

Sloane Stephens i Garbine Muguruza bez straty seta wygrały mecze II rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. Na kort nie musiała wychodzić Elina Switolina, bo jej rywalka Kateryna Kozłowa wycofała się.

W I i II rundzie Rolanda Garrosa Sloane Stephens (WTA 7) rozegrała po jednym tie breaku. Mistrzyni US Open 2017 paryską imprezę rozpoczęła od pokonania 6:3, 7:6(4) Japonki Misaki Doi. W środę zwyciężyła 6:1, 7:6(3) Sarę Sorribes (WTA 75). Amerykanka prowadziła z Hiszpanką 6:1, 3:0, ale mogła stracić seta. Tenisistka z Półwyspu Iberyjskiego dwa razy serwowała, aby wygrać drugą partię (przy 5:4 i 6:5).

W ciągu 86 minut Stephens miała siedem break pointów i wszystkie wykorzystała. Posłała 24 kończące uderzenia i popełniła 23 niewymuszone błędy. Sorribes zanotowano dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 19 pomyłek. Hiszpanka w poprzedniej rundzie wyeliminowała Alison van Uytvanck i po raz pierwszy awansowała w Paryżu do II rundy. Stephens to finalistka imprezy sprzed roku.

Kolejną rywalką Amerykanki będzie Polona Hercog (WTA 71), która zwyciężyła 6:3, 6:7(8), 6:4 Jennifer Brady (WTA 80). Słowenka miała trzy piłki meczowe w drugim secie, jedną przy 5:4 i dwie w tie breaku. W trzeciej partii od 3:4 zdobyła trzy gemy tracąc w nich tylko dwa punkty. W trwającym dwie godziny i 14 minut meczu Hercog zdobyła 15 z 21 punktów przy siatce. Naliczono jej 40 kończących uderzeń i 26 niewymuszonych błędów. Brady miała 20 piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek.

Garbine Muguruza (WTA 19) pokonała 6:4, 6:1 Johannę Larsson (WTA 172). W ciągu 64 minut mistrzyni imprezy z 2016 roku nie broniła żadnych break pointów, a sama wykorzystała cztery z sześciu szans na przełamanie. Zgarnęła 22 z 26 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Hiszpanka spotkanie zakończyła z dorobkiem 16 kończących uderzeń i 10 niewymuszonych błędów. Szwedce zanotowano 11 piłek wygranych bezpośrednio i 24 pomyłki.

W środę miało dojść do starcia Ukrainek, ale Kateryna Kozłowa (WTA 67) wycofała się z powodu infekcji wirusowej. W ten sposób w III rundzie bez wychodzenia na kort zameldowała się Elina Switolina (WTA 9). O 1/8 finału zwyciężczyni Mistrzostw WTA z ubiegłego roku zmierzy się z Muguruzą. Bilans ich wszystkich meczów to 5-3 dla Ukrainki. Po raz drugi spotkają się w Paryżu. W 2012 roku w kwalifikacjach wygrała Hiszpanka 6:1, 7:5.

Elise Mertens (WTA 20) pokonała 6:1, 6:3 Diane Parry (WTA 457). W poprzedniej rundzie 16-letnia Francuzka wyeliminowała Wierę Łapko. Z Belgijką powalczyła w drugim secie, w którym było tylko jedno przełamanie. W ciągu 85 minut półfinalistka Australian Open 2018 wykorzystała cztery z 13 break pointów i zdobyła 20 z 23 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

W I rundzie Weronika Kudermetowa (WTA 68) odprawiła Karolinę Woźniacką, choć przegrała do zera pierwszą partię. W środę Rosjanka w 78 minut pokonała 7:5, 6:1 Zarinę Dijas (WTA 99). Moskwianka wykorzystała siedem z 12 break pointów. Naliczono jej 29 kończących uderzeń i 25 niewymuszonych błędów. Kazaszka miała 10 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Roland Garros, Paryż (Francja) Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 42,6 mln euro środa, 29 maja

II runda gry pojedynczej kobiet:

Elina Switolina (Ukraina, 9) - Kateryna Kozłowa (Ukraina) walkower Sloane Stephens (USA, 7) - Sara Sorribes (Hiszpania) 6:1, 7:6(3) Garbine Muguruza (Hiszpania, 19) - Johanna Larsson (Szwecja) 6:4, 6:1 Elise Mertens (Belgia, 20) - Diane Parry (Francja, WC) 6:1, 6:3 Weronika Kudermetowa (Rosja) - Zarina Dijas (Kazachstan) 7:5, 6:1 Polona Hercog (Słowenia) - Jennifer Brady (USA) 6:3, 6:7(8), 6:4