Finały ATP World Tour: młodość górą. Alexander Zverev po świetnym meczu pokonał Rogera Federera

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Alexander Zverev
Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Alexander Zverev

Alexander Zverev zagra o tytuł w rozgrywanych na korcie twardym w hali w Londynie Finałach ATP World Tour 2018. W sobotnim półfinale Niemiec w dwóch setach pokonał Rogera Federera.

Zarówno Alexander Zverev, jak i Roger Federer w fazie grupowej Finałów ATP World Tour 2018 zanotowali po dwa zwycięstwa i po jednej porażce. Tyle że Niemcowi wystarczyło do zajęcia drugiego miejsca w Grupie A, a Szwajcar z takim bilansem wygrał Grupę B. Dla hamburczyka był to premierowy występ w 1/2 finału turnieju Masters, tenisista z Bazylei natomiast w najlepszej "czwórce" tego turnieju znalazł się 15. raz w karierze.

Pojedynek najmłodszego (Zverev ma 21 lat) z najstarszym (Federer to 37-latek) uczestników Finałów ATP World Tour od początku był znakomitym widowiskiem. Obaj od pierwszych chwil prezentowali tenis na najwyższym poziomie. Urozmaicali grę, chętnie atakowali przy siatce oraz znakomicie serwowali.

Aż do stanu 6:5 dla Zvereva obaj nie mieli najmniejszych kłopotów przy własnych serwisach. Wówczas Federerowi przytrafił się słabszy moment. Szwajcar w 12. gemie popełniał błąd za błędem i podarował przeciwnikowi trzy piłki setowe. Przy pierwszej ponownie się pomylił, wyrzucając forhend, i tym sposobem przegrał pierwszego seta.

Druga partia rozpoczęła się lepiej dla Federera, który po wspaniałym bekhendzie wzdłuż linii wywalczył breaka i objął prowadzenie 2:1. Jednak błyskawicznie stracił tę przewagę i na tablicy wyników znów był remis. Ostatecznie o losach tej odsłony musiał decydować tie break.

W rozstrzygającej rozgrywce trwała walka punkt za punkt. A przy stanie 4-3 dla Federera doszło do przedziwnego zdarzenia. Zverev przerwał wymianę. Okazało się, że zauważył, iż w trakcie gry na korcie pojawiła się jedna z piłek. W takiej sytuacji, zgodnie z przepisami, należy przerwać akcję i ją powtórzyć.

Niemca trzeba pochwalić za spostrzegawczość, ale i za to, jak rozegrał tie breaka. Wytrzymał napięcie, utrzymywał wysoki poziom i w końcówce przechylił szalę na swoją korzyść. Choć w dużym stopniu pomógł mu Federer, który w dziesiątym punkcie dodatkowej rozgrywce popełnił błąd przy siatce.

Dzięki temu Zverev wyszedł na 6-4 i miał dwa meczbole. Pierwszego Federer obronił akcją wolejową, przy drugim natomiast doszło do wymiany, w której Niemiec potężnymi płaskimi uderzeniami zepchnął Szwajcara do głębokiej defensywy i na koniec zagrał kończący drajw z bekhendu.

Mecz trwał godzinę i 35 minut. W tym czasie Zverev zaserwował siedem asów, jeden raz został przełamany, uzyskał dwa breaki, posłał 23 zagrania kończące, popełnił 20 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 71 punktów, o 12 więcej od rywala. Federerowi z kolei zapisano trzy asy, 13 uderzeń wygrywających oraz 20 pomyłek własnych.

Dla Zvereva to premierowy w karierze awans do finału turnieju Masters. Został także pierwszym Niemcem, który wystąpi w meczu o tytuł Finałów ATP World Tour, od 1996 roku, gdy w decydującym spotkaniu Boris Becker uległ Pete'owi Samprasowi. W finale, w niedzielę, Zverev zagra z Novakiem Djokoviciem, z którym przegrał w fazie grupowej, bądź z Kevinem Andersonem.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania) Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 8 mln dolarów sobota, 17 listopada półfinał gry pojedynczej: Alexander Zverev (Niemcy, 3) - Roger Federer (Szwajcaria, 2) 7:5, 7:6(5)