Finały Next Gen ATP: Andriej Rublow i Hyeon Chung w finale

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JUSTIN LANE / Na zdjęciu: Andriej Rublow
PAP/EPA / JUSTIN LANE / Na zdjęciu: Andriej Rublow

Andriej Rublow w trzech setach pokonał Bornę Coricia w półfinale rozgrywanych na kortach twardych Finałów Next Gen ATP. O tytuł Rosjanin zagra z Hyeonem Chungiem, który w sobotę okazał się lepszy od Daniła Miedwiediewa.

W pierwszym piątkowym meczu naprzeciw siebie stanęli zwycięzca Grupy B, Borna Corić, który fazę wstępną Finałów Next Gen ATP zakończył z bilansem trzech zwycięstw i ani jednej porażki, oraz Andriej Rublow. Najwyżej rozstawiony w Mediolanie Rosjanin awans do 1/2 finału wywalczył dopiero w ostatnim meczu, pokonując w czwartek Denisa Shapovalova.

Pojedynek zapowiadał się bardzo ciekawie. Corić w mediolańskim turnieju imponował formą, Rublow natomiast pod nieobecność Alexandra Zvereva przejął rolę głównego faworyta. Tymczasem pojedynek nieoczekiwanie był jednostronny i rozgrywany pod dyktando Rosjanina. 20-latek z Moskwy zwyciężył 4:1, 4:3(6), 4:1, a jedyne miał problemy miał w drugiej partii, w której triumfował po niezwykle zaciętym tie breaku.

- Odnalazłem właściwy rytm - mówił Rublow. - Ostatnie turnieje, w których wystąpiłem, nie były dla mnie udane. A tutaj mam za sobą trzy mecze w fazie grupowej. Półfinał był moim czwartym pojedynkiem. Przyzwyczaiłem się do tutejszych warunkach i z każdym meczem gram coraz lepiej - dodał.

Drugi półfinał został rozegrany na pełnym dystansie pięciu setów. Hyeon Chung, triumfator Grupy A z bilansem 3-0, zmierzył się z Daniłem Miedwiediewem, który wyszedł z Grupy B z dwoma zwycięstwami i jedną porażką. Mecz rozpoczął się po myśli Koreańczyka, który zdobył dwie pierwsze partie. Miedwiediew doprowadził do stanu 2-2, ale w piątej odsłonie lepszy znów był Chung. Pojedynek zakończył się wygraną 21-latka z Suwon 4:1, 4:1, 3:4(4), 1:4, 4:0.

- To był bardzo trudny mecz. Mogłem wygrać w trzech setach, ale on wtedy zaczął grać niesamowicie. Byłem zdenerwowany, ale starałem się tego nie okazywać i zachowywałem kamienną twarz - powiedział Chung, który w ciągu 111 minut gry zaserwował jednego asa, posłał 21 zagrań kończących i wykorzystał siedem z 11 szans na przełamanie.

Sobotni finał pomiędzy Chungiem a Rublowem rozpocznie się nie wcześniej niż o godz. 21:00. Obaj w Mediolanie zagrali ze sobą w drugiej kolejce fazy grupowej. Koreańczyk wówczas wygrał 4:0, 4:1, 4:3(1).

Przegrani w 1/2 finału, Miedwiediew i Corić, także w sobotę pojawią się na korcie. O godz. 19:00 rozegrają mecz o trzecie miejsce. W fazie grupowej lepszy w czterech setach był Chorwat.

Finały Next Gen ATP, Mediolan (Włochy) kort twardy w hali, pula nagród 1,275 mln dolarów piątek, 10 listopada

półfinał:

Andriej Rublow (Rosja) - Borna Corić (Chorwacja) 4:1, 4:3(6), 4:1 Hyeon Chung (Korea Południowa) - Danił Miedwiediew (Rosja) 4:1, 4:1, 3:4(4), 1:4, 4:0