Szykuje się gigantyczny awans w rankingu. Polka wygrała turniej

Getty Images / John Walton/PA Images / Na zdjęciu: Monika Stankiewicz

Monika Stankiewicz wywalczyła pierwszy w zawodowej karierze tytuł w grze pojedynczej. W niedzielę polska tenisistka triumfowała w imprezie ITF World Tennis Tour o puli nagród 25 tys. dolarów na kortach twardych w portugalskim Faro.

W lipcu Monika Stankiewicz (WTA 974) osiągnęła ćwierćfinał juniorskiego Wimbledonu 2024. Teraz z powodzeniem startuje na zawodowych kortach. Nasza 17-letnia tenisistka bez straty seta wygrała sześć pojedynków i jako kwalifikantka dotarła do finału zawodów ITF World Tennis Tour w Faro. W nim okazała się lepsza od faworyzowanej Matilde Jorge (WTA 366).

Finał zawodów Faro Ladies Open zapowiadał się interesująco i zwrotów akcji nie zabrakło. Stankiewicz rozpoczęła od przełamania, ale rywalka szybko wyrównała na po 2. W końcowej seta to Portugalka postarała się o dwa breaki, lecz dwukrotnie nie wyserwowała zwycięstwa. Ostatecznie zadecydował tie-break, w którym młoda Polka odskoczyła po zmianie stron i wykorzystała drugiego setbola.

W drugiej części spotkania na korcie także trwała wielka batalia. Obie tenisistki miały break pointy. Jorge nie wykorzystała jednak swoich czterech okazji. Skuteczniejsza była Stankiewicz. Od stanu 2:3 nasza tenisistka postarała się o dwa przełamania i tym samym doprowadziła do rozstrzygnięcia w całym pojedynku. Po wykorzystaniu pierwszej piłki meczowej Polka mogła cieszyć się z wielkiego zwycięstwa.

Po dwóch godzinach i 16 minutach Stankiewicz pokonała ostatecznie Jorge 7:6(3), 6:3. Kibice byli świadkami naprawdę wyrównanego dwusetowego spotkania. W całym pojedynku Polka zdobyła 80 ze 149 rozegranych punktów. Ponadto przełamała serwis 20-letniej Portugalki pięciokrotnie, a sama straciła podanie trzy razy.

Stankiewicz wywalczyła pierwsze w karierze zawodowe trofeum. Za występ w Faro zostanie jej dopisanych 28 października 36 rankingowych punktów. Tym samym reprezentantka BKT Advantage Bielsko-Biała zaliczy ogromny awans w światowej klasyfikacji i przesunie się w okolice 660. pozycji.