Novak Djoković przetrzymał atak nastolatka. Serb najstarszym półfinalistą

PAP/EPA / Alex Plavevski / Na zdjęciu: Novak Djoković

Novak Djoković w trzech setach pokonał 19-letniego Jakuba Mensika w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. Mający 37 lat Serb został dzięki temu najstarszym półfinalistą w dziejach tej imprezy.

Ostatni mecz 1/4 finału turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju był wydarzeniem historycznym. Zmierzyli się 37-letni Novak Djoković i 19-letni Jakub Mensik, a 18 lat i trzy miesiące, jakie dzieli tych tenisistów, to największa różnica wieku pomiędzy graczami na poziomie ćwierćfinału imprez złotej serii. Pojedynek zakończył się po myśli serbskiego weterana, który pokonał utalentowanego Czecha 6:7(4), 6:1, 6:4.

Debiutujący w ćwierćfinale imprezy Masters 1000 Mensik wyszedł na kort bez kompleksów. Grał odważnie, starał się atakować i otrzymał za to nagrodę. W pierwszym secie Czech odrobił stratę 4:5 z przełamaniem i doprowadził do tie breaka, w którym ze stanu 0-3 wyszedł na 7-4 i wygrał tę partię.

Reakcja Djokovicia była jednak znakomita, bo w drugiej odsłonie oddał rywalowi zaledwie gema. W trzecim secie decydujący moment nastąpił przy stanie 2:2, kiedy, broniąc break pointa, Mensik wpakował bekhend w siatkę. Dzięki temu rozstawiony z numerem czwartym Serb wyszedł na prowadzenie 3:2 i utrzymał przewagę do samego końca.

Mecz trwał dwie godziny i 19 minut. W tym czasie Djoković zaserwował siedem asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał cztery z dziewięciu break pointów, posłał 24 zagrania kończące i popełnił 26 niewymuszonych błędów. Z kolei Mensikowi zapisano 17 asów, 34 uderzenia wygrywające oraz 43 pomyłki własne.

Zwyciężając w piątek, liczący sobie 37 lat i cztery miesiące Djoković został najstarszym tenisistą w 1/2 finału w historii Shanghai Rolex Masters. Biorąc pod uwagę wszystkie turnieje rangi Masters 1000, starszym półfinalistą jest jedynie Roger Federer, który w 2019 roku, w wieku 37 lat i siedmiu miesięcy, doszedł do najlepszej "czwórki" imprez w Indian Wells i w Miami.

W 78. w karierze półfinale turnieju ATP Masters 1000, co jest rekordem, Djoković zmierzy się z rozstawionym z numerem siódmym Taylorem Fritzem, finalistą niedawnego US Open. Będzie to dziesiąty mecz pomiędzy tymi tenisistami. Wszystkie poprzednie wygrał Serb.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)