Ruszył największy azjatycki turniej. Zmienne szczęście weteranów

PAP/EPA / Wu Hao / Na zdjęciu: Gael Monfils

Środowe mecze I rundy rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju stały pod znakiem występów weteranów. Do 1/32 finału awansowali Gael Monfils i Fabio Fognini, odpadli za to Marin Cilić i Pablo Carreno.

Krótki okres turniejów w Azji osiągnął punkt kulminacyjny. W Szanghaju ruszyła impreza Masters 1000 - największe tenisowe zawody odbywające się na tym kontynencie. Pierwszego dnia głównymi postaciami byli weterani, którzy poradzili sobie ze zmiennym szczęściem.

Z bardzo dobrej strony pokazał się Gael Monfils. 38-letni Francuz, dla którego to pierwszy start w Shanghai Rolex Masters od 2019 roku i porażki z Hubertem Hurkaczem, zaserwował cztery asy, wykorzystał cztery z siedmiu break pointów i w 81 minut pokonał 6:4, 6:3 Damira Dzumhura. W II rundzie tenisista z Paryża zmierzy się z rozstawionym z numerem 22. Sebastianem Baezem.

O niespodziankę pokusił się Fabio Fognini. 37-letni Włoch w trzech setach wygrał z wyżej notowanym oraz młodszym rodakiem Luciano Darderim i odniósł pierwsze zwycięstwo na poziomie Masters 1000 od kwietnia i turnieju w Rzymie. O następny triumf powalczy z oznaczonym numerem 11. Tommym Paulem.

Marin Cilić stanął na starcie zawodów złotej serii pierwszy raz od października 2022 roku i imprezy w Paryżu, ale nie okrasił tego zwycięstwem. W środę 36-letni Chorwat trzykrotnie został przełamany i przegrał 4:6, 4:6 z młodszym od siebie o 14 lat Arthurem Cazauxem. Francuz w 1/32 finału zmierzy się z rodakiem, Ugo Humbertem, turniejową "16".

Nie powiodło się też hiszpańskim weteranom. Pablo Carreno przegrał z Botikiem van de Zandschulpem, który został rywalem w II rundzie rozstawionego z numerem 31. Tomasa Martina Etcheverry'ego. Z kolei Roberto Bautista uległ rodakowi, Roberto Carballesowi. 31-latek z Teneryfy o III rundę powalczy z oznaczonym "21" Arthurem Filsem, wtorkowym mistrzem z Tokio.

Awansowali także Francuzi. Alexandre Muller w trzech setach wygrał z Luką Nardim i w II rundzie zmierzy się z rozstawionym z numerem 18. Felixem Augerem-Aliassime'em. Z kolei Arthur Rinderknech bez straty partii ograł Reilly'ego Opelkę i teraz stanie naprzeciw Alejandro Tabilo, turniejowej "19".

Miejscowych kibiców ucieszył sukces Yibinga Wu. Klasyfikowany na 564. miejscu w rankingu Chińczyk, posiadacz dzikiej karty, pokonał Sumita Nagala i otrzyma możliwość skonfrontowania się z rozstawionym z numerem 25. Nicolasem Jarrym.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)