Jest nie do zatrzymania. Czeszka potencjalną rywalką Igi Świątek

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Sarah Stier / Na zdjęciu: Karolina Muchova
Getty Images / Sarah Stier / Na zdjęciu: Karolina Muchova

Karolina Muchova zmierzy się z Igą Świątek w półfinale wielkoszlemowego US Open, jeśli ta pokona Amerykankę Jessikę Pegulę. Czeszka w ćwierćfinale zmagań w Nowym Jorku odprawiła Brazylijkę Beatriz Haddad Maię 6:1, 6:4.

US Open jest pierwszym wielkoszlemowym turniejem dla Karoliny Muchovej po długiej przerwie spowodowanej kontuzją. Czeszka w Nowym Jorku spisuje się jednak znakomicie, co potwierdziła w środę, 4 września.

Finalistka Rolanda Garrosa 2023 zameldowała się bowiem w półfinale zmagań w stolicy Stanów Zjednoczonych. W ćwierćfinałowym pojedynku Muchova okazała się bezlitosna dla rozstawionej z numerem 22. Brazylijki Beatriz Haddad Mai, zwyciężając 6:1, 6:4.

Czeszka w nocy ze środy na czwartek (4/5 września) pozna kolejną przeciwniczkę. O awans do finału zmierzy się z liderką światowego rankingu WTA Igą Świątek, jeżeli ta pokona Amerykankę Jessikę Pegulę.

Dla Muchovej US Open to szósty turniej w tym roku, w którym wzięła udział. Dopiero pod koniec czerwca wróciła do rywalizacji z uwagi na kontuzję, której doznała podczas zeszłorocznej edycji tej wielkoszlemowej imprezy. Po odprawieniu m.in. Japonki Naomi Osaki czy Włoszki polskiego pochodzenia Jasmine Paolini stała się faworytką ćwierćfinału, w którym jej rywalką była Haddad Maia.

Jednak to Brazylijka mogła lepiej rozpocząć mecz, tyle tylko, że nie wykorzystała dwóch break pointów. I to się zemściło, ponieważ po kilku minutach Czeszka była w stanie przełamać rywalkę. Nie przyszło jej to łatwo, bo potrzebowała łącznie pięciu okazji.

Po tym, jak wyszła na 3:0 była w stanie ponownie odebrać podanie Haddad Mai. Tym razem Muchova od początku dominowała w gemie serwisowym rywalki i ostatecznie przy trzecim break poincie dopięła swego.

Brazylijka nie była w stanie nic wskórać w premierowej odsłonie i w momencie, gdy przegrywała 0:5 broniła się przed porażką do zera. Ta sztuka jej się udała, ponieważ w końcu zdołała utrzymać podanie. Pod względem samego seta nie zmieniło to nic, bo chwilę później Czeszka go zakończyła.

Po demolce w pierwszej partii Muchova miała okazję, by udanie rozpocząć kolejną. Jednak po tym, jak wypracowała break pointa trzy punkty z rzędu zdobyła Haddad Maia i tym razem na dzień dobry utrzymała serwis.

W piątym gemie Brazylijka nie poradziła już sobie tak dobrze. Rywalka miała dwie okazje do przełamania i już przy pierwszej była w stanie tego dokonać. Jednak nie udało jej się odskoczyć, ponieważ Haddad Maia momentalnie odrobiła stratę (3:3). Dokonała tego po tym, jak Czeszka wróciła do gry po skorzystaniu z przerwy medycznej, udając się z lekarzem i fizjoterapeutą do szatni.

Jednak niewiele jej to dało. Po raz czwarty w tym spotkaniu Muchova zaprezentowała się znakomicie w gemie serwisowym przeciwniczki i odebrała jej serwis. Wówczas Czeszka po raz drugi skorzystała z przerwy medycznej, po której wróciła do dalszej rywalizacji. Tym razem odpowiedzi ze strony rywalki nie było i wynik 5:3 sprawił, że Brazylijka walczyła już o przetrwanie w turnieju.

Zanim rozpoczął się dziewiąty gem drugiej odsłony meczu z przerwy medycznej skorzystała Haddad Maia, która nie wyglądała najlepiej. Mimo to kontynuowała grę i bez straty punktu utrzymała podanie. Tyle tylko, że nie była w stanie odwrócić losów ćwierćfinału i po asie serwisowym ze strony rywalki pojedynek się zakończył.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 75 mln dolarów środa, 4 września