Niewiarygodna bitwa o historyczny wynik. Młody Kanadyjczyk w euforii

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Mohammed Badra / Na zdjęciu: Felix Auger-Aliassime
PAP/EPA / Mohammed Badra / Na zdjęciu: Felix Auger-Aliassime

Felix Auger-Aliassime został pierwszym Kanadyjczykiem w półfinale igrzysk olimpijskich w singlu. W czwartkowy wieczór tenisista z Montrealu po trzysetowej i prawie trzygodzinnej batalii pokonał Caspera Ruuda.

W czwartkowy wieczór Felix Auger-Aliassime i Casper Ruud rywalizowali o pierwszy w historii swoich krajów (odpowiednio Kanady i Norwegii) półfinał turnieju olimpijskiego w singlu. Obaj gracze zostawili na korcie mnóstwo sił i walczyli przez dwie godziny i 49 minut. Ostatecznie z dziejowego sukcesu cieszył się 23-latek z Montrealu, który zwyciężył 6:4, 6:7(8), 6:3.

Początkowo Auger-Aliassime miał znaczną przewagę. Rozstawiony z numerem 13. Kanadyjczyk wygrał pierwszego seta 6:4, a w drugim wyszedł na prowadzenie 3:1. Jednak słynący z ambicji i waleczności Ruud nie miał zamiaru się poddawać. Oznaczony "ósemką" Norweg odrobił stratę w drugiej partii, po czym w tie breaku zwyciężył 10-8, broniąc meczbola, i doprowadził do trzeciej odsłony.

Imponująca pogoń w drugim secie kosztowała Ruuda wiele sił, co odbiło się na nim na początku trzeciego. 25-latek z Oslo został bowiem przełamany i po kilkunastu minutach przegrywał już 0:3. Tej straty nie odrobił i to Auger-Aliassime wpadł w euforię, ciesząc się z wyjątkowego sukcesu.

Auger-Aliassime w czwartek zaserwował 14 asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał trzy z 16 break pointów, posłał 38 zagrań kończących i popełnił 37 niewymuszonych błędów. Z kolei Ruud zapisał na swoim koncie osiem asów, 20 uderzeń wygrywających oraz 32 pomyłki własne.

W półfinale, w piątek, Auger-Aliassime zmierzy się z rozstawionym z numerem drugim Carlosem Alcarazem. Będzie to siódmy mecz pomiędzy tymi tenisistami. Bilans wynosi 3-3, ale ich jedynie spotkanie na mączce (w Roland Garros 2024) wygrał Hiszpan.

Igrzyska olimpijskie 2024, Paryż (Francja) Turniej singla mężczyzn, kort ziemny czwartek, 1 sierpnia

ćwierćfinał gry pojedynczej: Felix Auger-Aliassime (Kanada, 13) - Casper Ruud (Norwegia, 6) 6:4, 6:7(8), 6:3