PK: Robert Kranjec wygrał w Sapporo. Duży awans Słoweńca

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Barbara Toczek / Na zdjęciu: Robert Kranjec
WP SportoweFakty / Barbara Toczek / Na zdjęciu: Robert Kranjec

Robert Kranjec wygrał konkurs Pucharu Kontynentalnego w Sapporo. Do drugiej rundy zakwalifikował się Przemysław Kantyka.

Po pierwszej serii Robert Kranjec zajmował dziewiątą lokatę. W drugiej rundzie 36-letni Słoweniec uzyskał najdłuższą odległość konkursu - wylądował na 140. metrze Okurayamy (HS137) i wyprzedził wszystkich rywali. Na półmetku prowadził inny reprezentant Słowenii - Nejc Dezman. W drugiej części rywalizacji miał jednak szósty wynik i stanął ostatecznie na drugim stopniu podium - Kranjec zdobył o jedną dziesiątą punktu więcej. W piątek urodzony 16 lipca 1981 roku zawodnik wygrał konkurs Pucharu Kontynentalnego w Sapporo na normalnym obiekcie Miyanomori.

Trzecią lokatę zajął triumfator sobotnich zmagań Daniel Huber. Awans z dziesiątego miejsca na czwarte zaliczył Tom Hilde. Po pierwszej serii w czołowej trójce znajdowało się dwóch reprezentantów gospodarzy. Naoki Nakamura zajmował drugą lokatę. Za sprawą czternastego rezultatu w rundzie finałowej spadł na dziewiąte miejsce. Jeszcze większy zjazd zanotował Yukiya Sato. Triumfator piątkowego Memoriału Olimpijczyków w Sapporo (spisał się wtedy nawet lepiej niż Kranjec, ale skakał poza konkursem PK) osunął z trzeciej pozycji na dwunastą.

Na 23. miejscu został sklasyfikowany Przemysław Kantyka, który w dwóch poprzednich dniach znajdował się poza czołową trzydziestką. Z kolei czterdziesty rezultat miał Krzysztof Leja.

Niedzielny konkurs cyklu Continental Cup był równocześnie 57. edycją zawodów STV Cup. W nich uczestniczyło nie dziewięciu Japończyków - wyniki tylu reprezentantów gospodarzy zaliczono do klasyfikacji konkursu Pucharu Kontynentalnego - ale 24. Uwzględniając rezultaty tych dodatkowych skoczków z Kraju Kwitnącej Wiśni, Kantyka zajął w niedzielę 25. miejsce, a Leja - 48. Przed 21-letnim Polakiem znaleźli się między innymi znani z występów w Pucharze Świata Reruhi Shimizu (41. pozycja) czy też mistrz olimpijski z 1998 roku Kazuyoshi Funaki (46.). Najwyżej spośród tych zawodników, których nie uprawniono do startu w PK, został sklasyfikowany Shinya Komaba (trzynaste miejsce).

Dezman objął przodownictwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Kolejne zawody tego cyklu odbędą się 3 i 4 lutego w Planicy.