Polacy otarli się o podium, zwyciężyła Słowenia

Gospodarze pewnie zwyciężyli w Planicy. Polska zajęła 4. pozycję. Biało-czerwoni przegrali podium różnicą zaledwie 3,5 punktu.

Pierwsza seria przyniosła wiele niespodzianek. Stosunkowo słabo wypadli Piotr Żyła (206,5 m) oraz Kamil Stoch (202). Znakomicie spisywali się natomiast Czesi. Wystarczy napisać, że nasi południowi sąsiedzi po 1. serii plasowali się na 4. lokacie z przewagą nad podopiecznymi Łukasza Kruczka wynoszącą 16,4 punktu. Na drugim biegunie stali Niemcy, którzy zajmowali dopiero 7. lokatę wyprzedzając tylko słabiutkich Włochów i Amerykanów.

Druga seria rozpoczęła się znacznie lepiej dla biało-czerwonych. Piotr Żyła skokiem na odległość 214,5 m przywrócił nadzieję na dobry rezultat naszych reprezentantów. Dzięki tej próbie zawodnik od "garbika i fajeczki" wskoczył na 9. pozycję w nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej zawodów na Letalnicy.

Przyzwoicie i podobnie, jak w pierwszej serii skoczył Maciej Kot, który podczas sobotniego konkursu był silnym punktem drużyny. Dzięki próbom na odległość 204,5 oraz 207,5 m zawodnik urodzony w Limanowej uplasował się na 16. lokacie w klasyfikacji indywidualnej.

W drugiej serii przyzwoicie zaprezentował się również Krzysztof Miętus. Zresztą, 22-latek podczas obu odsłon słoweńskiego konkursu skakał równo, na swoim poziomie. Osiągnięcie odległości 192 i 193,5 m wystarczyło, aby w klasyfikacji indywidualnej zająć 25. miejsce.

Kamil Stoch w drugiej serii chciał zatrzeć kiepskie wrażenie z pierwszej odsłony zawodów. Mistrzowi świata udało się to doskonale. Lider kadry Kruczka zaliczył 221,5 m. Dzięki temu wyczynowi został sklasyfikowany na 3. pozycji. Reprezentacja Polski nie awansowała jednak na podium przegrywając różnicą zaledwie 3,5 punktu z Austriakami. Do sukcesu zabrakło nam nieco lepszego skoku Stocha lub Żyły w pierwszej serii. Na drugim miejscu uplasowała się Norwegia, która jednak nie zdołała wyprzedzić Austrii w klasyfikacji Pucharu Narodów.

W sobotę indywidualnie najlepszy był... Noriaki Kasai. 40-letni Japończyk zachwyca swoją dyspozycją. Na Letalnicy osiągnął odległość 219,5 oraz 220,5 m. Drugi był reprezentant gospodarzy Jurij Tepes.