Horror dla Danii, kapitalny występ Hansena - relacja z meczu Dania - Macedonia

Po raz kolejny dramatyczną końcówkę na ME w Serbii rozegrali Duńczycy. Wicemistrzowie świata po pasjonującym pojedynku pokonali 33:32 reprezentacje Macedonii. Zwycięską bramkę na 2 sekundy przed końcową syreną rzucił Hans Lindberg.

Od pierwszego gwizdka hiszpańskich sędziów z impetem na swoich rywali ruszyli Macedończycy, którzy przeciwko Duńczykom stosowali agresywną obronę. Posunięcie to okazałe się genialne, wicemistrzowie świata mieli problemy ze skonstruowaniem składnej ofensywnej akcji.

Pierwsze skrzypce w macedońskiej ekipie grał doświadczony lewoskrzydłowy Stevche Alushovski. Choć w 15 minucie na tablicy wyników w Belgrad Arena było 9:9, Ulrik Wilbek postanowił dokonać kilku roszad w składzie, wpuszczając m. in. Marcusa Cleverly'ego. Zmiany nie przyniosły spodziewanych efektów. W 18 minucie spotkania przy prowadzeniu Macedonii 12:9 o czas poprosił duński trener.

Macedończycy poszli za ciosem, a plaster dostali Mikkel Hansen i Thomas Mogensen. Koncertowa gra w defensywie zaowocowała powiększeniem prowadzenia do sześciu trafień - 16:10 (23'). Rywal wicemistrzów świata imponował skutecznością rzutową - 80%. Końcówka pierwszej części należała do Duńczyków. Sygnał do zrywu dał Hans Lindberg (5/5) i połowa strat została odrobiona.

Po zmianie stron "duński dynamit" mozolnie nabierał rozpędu. Zaczęła funkcjonować druga linia w której królował Mikkel Hansen. Macedończykom wynik trzymał niesamowity Kiril Lazarov. Skuteczny pościg duńskiej kadry zakończył w 42 minucie Rasmus Lauge Schmidt, doprowadzając do remisu - 21:21.

Drużyna Macedonii zaczęła odczuwać skutki szaleńczego tempa narzuconego w pierwszej połowie. Bezlitośnie wykorzystali to Duńczycy. Ciężar zdobywania bramek wziął na siebie kapitalnie spisujący się tego dnia Mikkel Hansen (11 bramek w ciągu 50 minut).

Po czasie wziętym przez Zvonko Shundovskiego rozegrała się pasjonująca końcówka w której główne role odegrali dwaj najwięksi bombardierzy w swoich drużynach - Mikkel Hansen i Kiril Lazarov. Ostatni z nich na półtora minuty przed końcem doprowadził do remisu.

Siedem sekund przed końcową syreną rzut Kirila Lazarova powstrzymał w spektakularny sposób Landin. Wicemistrzowie świata zdołali jeszcze wyprowadzić kontrę, wspaniałą asystą popisał się Hansen, świetnie obsługując Hansa Lindberga. Prawoskrzydłowy HSV Hamburg rzutem na taśmę zapewnił swojej drużynie zwycięstwo.

Bramka Hansa Lindberga (w środku) przesądziła o zwycięstwie Danii

Dania - Macedonia 33:32 (16:19)

Dania: Landin (10/34 - 29%), Cleverly (1/9 - 11%) - M. Hansen 12, Linderg 8 (1/1k), Spellerberg 5, Lauge Schmidt 3, R. Toft Hansen 2, L. Christiansen 2, Sondergaard 1, Mogensen, Nielsen, Eggert, M. Christiansen, H. Toft Hansen.

Macedonia: Ristkovski (11/40 - 28%), Angelov (0/4) - K. Lazarov 13 (3/3k), Stoilov 7, Alushovski 4, Mojsovski 3, F. Lazarov 2, Temelkov, Mirkulovski, Markoski, Mitkov, Jonovski, Angelovski.

Sędziowie: Oscar Raluy Lopez - Angel Ramirez Sabroso (Hiszpania).

Kary: Dania

- 6 minut (2x Nielsen, Markussen) Macedonia

- 4 minuty (Angelovski, Mitkov)