El. MŚ 2018: Niemcy surowi dla Czechów. Dwa gole Muellera i asysty Oezila

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / EPA/MOHAMED MESSARA
PAP/EPA / EPA/MOHAMED MESSARA

Reprezentacja Niemiec wygrała 3:0 z Czechami w ramach eliminacji do mistrzostw świata w 2018 roku. Podopieczni Karela Jarolima oddali celny strzał na bramkę Manuela Neuera dopiero w 64. minucie.

Kiedy wydawało się, że Czesi zyskują pewność siebie po nerwowym początku, dostali cios od Niemców. W 13. minucie drużyna Karela Jarolima zapędziła się zbyt odważnie na połowę przeciwnika, a szybki kontratak skończył się golem na 1:0 w 13. minucie. Piłka powędrowała jak po sznurku od Goetze przez Oezila do Thomasa Muellera, którego strzał odbił się jeszcze od nogi przeciwnika, zanim wpadł do bramki.

Do końca pierwszej połowy mecz wyglądał tak samo. W grze Niemców było więcej jakości, a środkowi obrońcy to jedyni piłkarze, którzy nie angażowali się mocno w ofensywę. Czesi i tak nie odpowiadali. Podopieczni Joachima Loewa mieli 73 procent posiadania piłki, oddali 9 strzałów wobec dwóch niecelnych rywali, a Manuel Neuer nudził się między słupkami. Problem był tylko jeden - wciąż mieli mało bezpieczną przewagę.

Po przerwie Niemcy zamierzali szybko poszukać drugiego gola. Zadanie wykonali w 49. minucie i po raz drugi asystował Mesut Oezil. Po podaniu piłkarza urodzonego w Gelsenkirchen Toni Kroos uderzył płasko do siatki z 16. metra. Była to trzecia próba piłkarza Realu Madryt po dwóch zupełnie nieudanych.

W 64. minucie Czesi oddali niebezpieczny strzał. Manuel Neuer nie stracił koncentracji, choć przez godzinę nie interweniował, i odbił próbę Borka Dockala. Nie minęła minuta i podrażnieni Niemcy zamknęli mecz golem na 3:0. Thomas Mueller wyprzedził obrońców, po czym wbił piłkę z bliska do bramki po płaskim dośrodkowaniu Jonasa Hectora.

Po dwóch kolejkach Niemcy i Azerowie prowadzą w grupie C z kompletem punktów. Czesi z oczkiem na koncie mają problem.

Niemcy - Czechy 3:0 (1:0) 1:0 - Thomas Mueller 13' 2:0 - Toni Kroos 49' 3:0 - Thomas Mueller 65'   Składy:

Niemcy: Manuel Neuer - Joshua Kimmich, Jerome Boateng, Mats Hummels, Jonas Hector (68' Benedikt Hoewedes) - Thomas Mueller, Toni Kroos (76' Ilkay Gundogan), Sami Khedira, Julian Draxler (80' Julian Brandt) - Mesut Oezil - Mario Goetze.

Czechy: Tomas Vaclik - Pavel Kaderabek, Tomas Sivok, Marek Suchy, Filip Novak - David Pavelka (63' Lukas Droppa), Tomas Horava - Milan Petrzela (69' Jiri Skalak), Borek Dockal, Ladislav Krejci - Matej Vydra (76' Vaclav Kadlec).

Żółte kartki: Kaderabek, Pavelka (Czechy).

Sędzia: Ovidiu Hategan (Rumunia).