Serie A: Juventus wygrał hit, przedłużył passę i został liderem! Rezerwowy pogrążył Napoli

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ALESSANDRO DI MARCO
PAP/EPA / ALESSANDRO DI MARCO

Juventus Turyn odniósł 15. ligowe zwycięstwo z rzędu! W meczu na szczycie Serie A Stara Dama po bramce zdobytej w 88. minucie przez Simone Zazę pokonała dotychczasowego lidera SSC Napoli 1:0.

Pojedynek był anonsowany jako wielki hit Serie A i być może mecz sezonu. Juventus przystąpił do niego z serią 14 kolejnych ligowych zwycięstw, z kolei Napoli wygrało 8 meczów z rzędu i broniło w Turynie dwupunktowej zaliczki w tabeli Goście zagrali w optymalnym składzie, natomiast Massimiliano Allegri nie skorzystał z usług Giorgio Chielliniego i Mario Mandzukicia. Do zdrowia na czas wrócił za to Sami Khedira.

Pierwsza połowa była żywa i kibice nie narzekali na nudę, ale brakowało klarownych okazji do zdobycia bramki. Pepe Reinę przetestował Juan Cuadrado, z kolei Paul Pogba uderzał niecelnie. Napoli nie zamierzało się bronić, jednak szczelna defensywa Juve odebrała atuty Lorenzo Insigne i Gonzalo Higuainowi. Argentyńczyk dostawał podania w pole karne, lecz dokładnie kryty nie dochodził do pozycji strzeleckich.

Po zmianie stron poziom rywalizacji się obniżył. Nikt nie chciał już podejmować nadmiernego ryzyka i długo godna odnotowania była tylko sytuacja Paulo Dybali z 63. minuty. Można powiedzieć, że dla snajpera Juventusu była to mała piłka meczowa. Dybala uderzał z 15 metrów i miał sporo miejsca oraz czasu, by pokonać Reinę, ale przymierzył nad poprzeczką.

Bianconeri nieraz w ostatnich latach długo remisowali z wymagającym rywalem, by około 70. czy 80. minuty zadać decydujący cios i skromnie wygrać. Tym razem kibice miejscowych czekali jeszcze dłużej na zwycięskiego gola. Strzelił go rezerwowy napastnik Simone Zaza, który wypracował sobie trochę przestrzeni na 20. metrze po podaniu Patrice'a Evry i postanowił uderzyć. Strzał był mocny, a Reina po lekkim rykoszecie od jednego z obrońców skapitulował.

Zachowawcza taktyka zazwyczaj ofensywnie usposobionych neapolitańczyków nie opłaciła się. W efekcie nie są już liderami rozgrywek i przestali być faworytami wyścigu po Scudetto.

Juventus Turyn - SSC Napoli 1:0 (0:0) 1:0 - Zaza 88'

Juventus: Buffon - Lichtsteiner, Bonucci (52' Rugani), Barzagli, Evra - Cuadrado, Khedira, Marchisio, Pogba - Dybala (86' Sandro), Morata (58' Zaza).

Napoli: Reina - Hysaj, Albiol, Koulibaly, Ghoulam - Allan (90' Gabbiadini), Jorginho, Hamsik - Callejon, Higuain, Insigne (77' Mertens).

Żółte kartki: Pogba, Marchisio (Juventus) oraz Callejon, Koulibaly (Napoli).

Sędzia: Daniele Orsato.