Debiuty Polaków we włoskich klubach. 19-latek z pierwszymi minutami w Parmie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Tullio Puglia / Na zdjęciu: Patryk Peda
Getty Images / Tullio Puglia / Na zdjęciu: Patryk Peda

Polscy piłkarze we Włoszech nie stanowią żadnego zaskoczenia. Jesteśmy wręcz przyzwyczajeni, że nasi rodacy grają na Półwyspie Apenińskim. Teraz swoje pierwsze minuty w klubach dostali dwaj zawodnicy.

Od kilku lat z zaciekawieniem obserwujemy regularne występy polskich piłkarzy na włoskich boiskach. W ostatnich sezonach liczba naszych rodaków występujących na Półwyspie Apenińskim znacząco wzrosła.

Obecnie na włoskiej ziemi mamy też wielu młodych Polaków, którzy dopiero co wchodzą do swoich drużyn. Do tego grona zaliczają się dwaj piłkarze, którzy w niedzielnym meczu doczekali się swoich debiutów, a doszło do nich w meczu pucharu Włoch pomiędzy Parmą Calcio 1913 i US Palermo.

Na największą uwagę z pewnością zasługuje pierwszy mecz w seniorskim zespole w wykonaniu Mateusza Kowalskiego. 19-latek pojawił się na boisku w 81. minucie rywalizacji i miał pomóc kolegom gonić wynik, ale ostatecznie jego drużyna przegrała 0:1.

Po zwycięskiej stronie warto odnotować debiut Patryka Pedy, który rownież wszedł na murawę w 81. minucie. Jego zadaniem z kolei było utrzymanie jednobramkowego prowadzenia i to mu się oczywiście powiodło. Defensor zagrał mimo tego, że od pewnego czasu jest łączony z transferem do ekstraklasowych klubów.

Trzecim polskim akcentem w tej rywalizacji była obecność Daniela Mikołajewskiego na ławce rezerwowych Parmy. 18-latek jest rok młodszy od Kowalskiego i na swój pierwszy mecz w seniorskim zespole jeszcze musi poczekać.