Co on zrobił?! Nieprawdopodobny rekord Szczęsnego

Getty Images / Richard Heathcote / Na zdjęciu: Obrona rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego.

W arcyważnym momencie Wojciech Szczęsny zatrzymał Lionela Messiego. Pod względem liczby obronionych "jedenastek", Polak jest jednym z najlepszych bramkarzy w historii mundialu. 32-latek dołączył do Jana Tomaszewskiego.

W pierwszej połowie meczu MŚ 2022 reprezentacja Argentyny zdominowała drużynę Czesława Michniewicza. "Albicelestes" mieli miażdżącą przewagę w posiadaniu piłki i stwarzali sobie więcej okazji bramkowych. Przed zmianą stron Wojciech Szczęsny niefortunnie uderzył Lionela Messiego w polu karnym.

Arbiter Danny Makkelie wskazał na wapno, a w 38. minucie do piłki podszedł sam poszkodowany. Messi mocno uderzył w swoją prawą stronę, ale w tej sytuacji rewelacyjnie zachował się bramkarz. 32-latek zrehabilitował się po swoim błędzie, odbijając piłkę do boku.

Polscy kibice doskonale pamiętają interwencję Szczęsnego w trakcie meczu z Arabią Saudyjską (2:0). Golkiper obronił drugą "jedenastkę" na katarskich boiskach i wyrównał rekord mistrzostw świata.

Szczęsny jest drugim bramkarzem, który dwa razy skutecznie interweniował po strzałach z 11 metrów w trakcie jednego turnieju. Takim samym wyczynem mogą się pochwalić Jan Tomaszewski (1974 rok) oraz Amerykanin Brad Friedel (2002).

Biorąc pod uwagę wszystkie występy w finałach mistrzostw świata, Szczęsny znalazł się w doborowym gronie. Iker Casillas (Hiszpania) bronił rzuty karne na mundialach w latach 2002 i 2010.