Euroliga kobiet: Gospodynie w finale!

Tradycji stało się zadość. W ostatnich trzech latach gospodarz Final Four Euroligi koszykarek zawsze zdobywał tytuł na własnym parkiecie. W dniu dzisiejszym Gambrinus Brno przed własną publicznością zrobił pierwszy krok do tego celu, pokonując po dogrywce francuski CJM Bourges Basket 90:81. Czeski do wygranej poprowadziła Zuzana Zirková, zdobywczyni 28 punktów i 6 zbiórek.

Spotkanie fantastycznie rozpoczęły francuski, które po pierwszych 10 minutach prowadziły 27:13! W tej części gry gospodynie były świetnie dysponowane zarówno z pola 3 sekund jak i z dystansu. Koncertowo prezentowała się szczególnie znana z występów na parkietach WNBA Belinda Snell, która w całym meczu zaaplikowała rywalkom aż 28 punktów, w tym 7 trójek! Kiedy na początku drugiej kwarty przewaga Bourges Basket urosła do 17 "oczek" (32:15), coraz więcej sympatyków miejscowej drużyny przecierało oczy ze zdumienia. Wtedy jednak sygnał do ataku dała najlepsza na parkiecie wśród Gambrinusa Zuzana Zirková, dzięki której 3500 kibiców znów uwierzyło w końcowy sukces. Przewaga Bourges szybko stopniała do 4 "oczek" (32:36), co zapowiadało jeszcze bardziej zaciętą drugą połowę.

W trzeciej odsłonie znów dała znać o sobie Snell zdobywając pięć pierwszych punktów dla swojego zespołu. Przewaga gości ponownie wzrosła do 13 "oczek", lecz ambitny i waleczny czeski team ani myślał o poddaniu się. Jeszcze na początku ostatniej kwarty gospodynie tracił do rywalek 13 punktów (50:63), lecz wtedy stało się coś niesamowitego. Niewidoczna przez cały mecz silna skrzydłowa Eva Viteckova zdobyła 14 punktów w tej części gry a Gambrinus po raz kolejny odrobił dwucyfrową stratę do Bourges Basket. W samej końcówce obie drużyny miały swoje szanse na rozstrzygnięcie pojedynku w regulaminowym czasie gry, lecz ostatecznie potrzebna była dogrywka.

W niej ciśnienia nie wytrzymały przyjezdne, które straciły szybko 5 punktów z rzędu, popełniając na dodatek kilka niewymuszonych strat. Gwoździem do trumny okazały rzuty wolne oraz trójka równo z syreną w wykonaniu bohaterki gospodyń - Zirkovej. Tym samym Gambrinus Brno zmierzy się w wielkim finale z obrońcą tytułu - Spartkiem Moskwa. Natomiast Bourges Basket spotka się z zespołem Agnieszki Bibrzyckiej - UMMC Jekaterynburg. Finał odbędzie się w niedzielę o godzinie 18:00. Trzy godziny wcześniej rozpocznie się mecz o 3 miejsce.

Gambrinus Brno ? Bourges Basket 90:81 (13:27, 21:15, 16:19, 27:16, 13:4)

Gambrinus: Z. Zirkova 28, E. Viteckova 17, J. Vesela 12, T. Ivkovicne Beres 10, P. Kulichova 8, H. Maiga 6, H. Machova 5, T. Whitemore 4, I. Vecerova 0.

Bourges: B. Snell 29, C. Dumerc 15, S. Kireta 14, S. Petrovic 7, E. Miyem 6, C. Melain 5, E. Ndongue 3, F. Lepron 2, N. Bujdoso 0.