Bohater Szubarga! Asseco ograło MKS i pozostaje w walce o play-off EBL

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Adam Warżawa / Szubarga dał wygraną Asseco
PAP / Adam Warżawa / Szubarga dał wygraną Asseco

W meczu inaugurującym 27. kolejkę Energa Basket Ligi, Asseco Gdynia pokonało przed własną publicznością MKS Dąbrowa Górnicza 89:87.

Asseco Gdynia prowadziło od samego początku spotkania i kontrolowało wydarzenia na parkiecie do ostatnich minut. Wtedy do odrabiania strat wzięli się koszykarze z południa Polski, którzy doprowadzili do remisu 87:87. W ostatniej akcji spotkania punkty na wagę zwycięstwa zdobył Krzysztof Szubarga, który okazał się bohaterem meczu. Doświadczony rozgrywający zdobył 26 punktów, rozdał sześć asyst i miał dwie zbiórki.

Niewiele brakowało, a bohaterem pierwszego starcia 27. kolejki EBL byłby D.J. Shelton. Amerykański podkoszowy zanotował kolejne, potężne double-double w postaci 30 punktów i 16 zbiórek. W czwartej kwarcie wraz z Jovanem Novakiem zdobyli 17 z 19 punktów MKS, który jeszcze przed przerwą przegrywał 27:42, a kilkanaście minut później 63:75.

"Szubiego" wspierał niespodziewanie Piotr Szczotka. Doświadczony skrzydłowy zdobył 15 punktów, przy rewelacyjnej skuteczności 7/8 z gry. Dołożył do swojego dorobku także pięć asyst i cztery przechwyty. Garbacz i Żołnierewicz dorzucili odpowiednio 13 i 11 oczek.

Asseco dzięki wygranej zrównało się bilansem z lokalnym rywalem, Treflem Sopot. Obie trójmiejskie ekipy będą naciskać na TBV Start Lublin i King Szczecin - z tego kwartetu najprawdopodobniej tylko dwa zespoły zagrają w play-off.

Porażka MKS oznacza, że dąbrowianie są coraz dalej od 4. miejsca. Ekipa trenera Winnickiego musi skupić się na obronie 5. lokaty, bowiem za ich plecami czai się nieobliczalna Rosa Radom.

Asseco Gdynia - MKS Dąbrowa Górnicza 89:87 (26:20, 25:27, 28:21, 10:19)

Asseco: Krzysztof Szubarga 26, Piotr Szczotka 15, Jakub Garbacz 13, Przemysław Żołnierewicz 11, Dariusz Wyka 9, Marcel Ponitka 9, Mikołaj Witliński 4, Filip Put 2.

MKS: DJ Shelton 30, Jovan Novak 17, Aaron Broussard 10, Maciej Kucharek 10, Bartłomiej Wołoszyn 8, Witalij Kowalenko 7, Piotr Pamuła 5.