Lider PLK poległ w Gliwicach! GTK sprawiło sporą niespodziankę

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Zbigniew Meissner / Na zdjęciu od lewej: Filip Put i Joshua Perkins podczas meczu Tauron GTK Gliwice - BM Stal Ostrów Wielkopolski

Szokujące rzeczy działy się w czwartek w Gliwicach. Tauron GTK sprawiło sporą niespodziankę, rozbijając faworyzowaną BM Stal aż 97:82.

Kiedy Josh Perkins występował w GTK, był gwiazdą ligi. Teraz Amerykanin wrócił do Gliwic i spisał się słabo, jak na razie ten sezon nie jest najlepszy w jego wykonaniu. Trener Andrzej Urban dał mu w czwartek 20 minut, a Perkins rzucił cztery punkty. Ale to nie tylko on był problemem.

BM Stal w całym meczu w Gliwicach zanotowała tylko 13 asyst. Trafiła ponadto zaledwie 22 na 61 oddanych rzutów z pola, co daje skuteczność na poziomie 36-procent. Trudno o korzystny wynik, rzucając w ten sposób.

Tauron GTK spisało się natomiast świetnie. Gospodarze, którzy walczą nie o pierwsze miejsce w ligowej tabeli, jak Stal, a przede wszystkim o utrzymanie, a w dalszej kolejności o jak najlepsze miejsce, wygrali w czwartek wszystkie cztery kwarty.

Genialnie dysponowany był Malachi Richardson. Jeden z liderów GTK rzucił 31 punktów, do których dodał 10 zbiórek i sześć asyst. Trafił 11 na 21 oddanych prób z gry, w tym 6 na 14 za trzy. Kamari Murphy wywalczył 22 oczka, a Earl Rowland zapisał przy swoim nazwisku 12 asyst.

"Stalówka" w ostatnich 10 minutach próbowała odrabiać straty, ale drużyna Marosa Kovacika bardzo dobrze odbierała ataki. Filip Put celnym rzutem na finiszu doprowadził do wyniku 91:74 i przypieczętował siódmy w sezonie, bardzo cenny triumf GTK. Ostateczny wynik brzmiał 97:82.

Damian Kulig przez długi czas grał z czteroma faulami, co na pewno utrudniało mu grę w obronie. Ostatecznie kapitan żółto-niebieskich wywalczył 16 punktów. Nemanja Djurisić zaaplikował rywalom 17 punktów. Stali zabrakło wsparcia Amerykanów. Duet Perkins - Adonis Thomas zdobył wspólnie tylko... siedem punktów.

Stal doznała w czwartek dopiero szóstej porażki w sezonie. Jeśli WKS Śląsk wygra swój następny mecz, odzyska fotel lidera PLK.

Wynik:

Tauron GTK Gliwice - BM Stal Ostrów Wielkopolski 97:82 (23:22, 21:18, 22:21, 31:21)