Vuelta a Espana 2017: Contador wygrał 20. etap, Marczyński zwycięzcą górskiej premii 1. kategorii

Długo czekali Hiszpanie na zwycięstwo reprezentanta gospodarzy w 72. edycji wyścigu Vuelta a Espana. Udało się na dwudziestym etapie. Triumfował Alberto Contador.

Przedostatniego dnia rywalizacji uczestnicy wyścigu Vuelta a Espana mieli do pokonania 117,5 kilometra. Start nastąpił w Corvera de Asturias. W ucieczce jechał Tomasz Marczyński. Polak z zespołu Lotto Soudal wygrał górską premię pierwszej kategorii (Alto de la Cobertoria, 8,1 kilometra długości, 8,6 procent średniego nachylenia, maksymalnie 18 proc.).

Na szczycie następnego podjazdu - Alto del Cordal (pierwsza kategoria, 5,7 km, średnio 8,6 procent, maksymalnie 12,9) - najszybciej zameldował się Marc Soler, a Marczyński zajął drugie miejsce. Hiszpan z drużyny Movistar upadł jednak na zjeździe i Polak prowadził samotnie na początku finałowej wspinaczki (Alto de L'Angliru, 12,5 km długości, średnio 9,8 procent, maksymalnie 23,5 proc.).

8 kilometrów przed metą triumfatora szóstego i dwunastego etapu VaE doścignęło czterech zawodników: Alberto Contador, Romain Bardet, Soler i Enric Mas. Kiedy do końca pozostawało 5,4 km zaatakował Contador, który zapowiedział zakończenie kariery w 2017 roku. Hiszpan z zespołu Trek-Segafredo utrzymał przodownictwo do końca. To dla niego szósty wygrany etap wyścigu VaE.

Jako drugi metę minął Wout Poels. Trzecią lokatę zajął inny kolarz zespołu Sky, lider klasyfikacji generalnej - Christopher Froome. Na czwartej pozycji uplasował się Ilnur Zakarin. Rosjanin awansował na trzecie miejsce w "generalce", a Contador - na czwarte. Z trzeciej pozycji na piątą spadł Wilco Kelderman. Drugi nadal jest Vincenzo Nibali.

Najwyżej z Polaków na dwudziestym odcinku został sklasyfikowany Paweł Poljański, który był trzydziesty. Tuż za nim znalazł się Rafał Majka. Marczyński zajął ostatecznie 35. lokatę.