Rozpaczają po igrzyskach. "Najgorszy wynik od lat"

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Pascal Le Segretain / Na zdjęciu: niemiecka delegacja podczas ceremonii zamknięcia IO

Podczas zakończonych w niedzielę igrzysk olimpijskich w Paryżu niemieccy sportowcy zdobyli łącznie 33 medale. Choć dla wielu reprezentacji wynik ten byłby satysfakcjonujący, media zza naszej zachodniej granicy opłakują "najgorszy wynik od lat".

W niedzielę odbyła się ceremonia zamknięcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Dla kibiców był to czas wspaniałych sportowych emocji, a dla zawodników ogromne wyróżnienie, a zarazem walka o jak najlepszy wynik. Najlepiej oczywiście o miejsce na podium, na którym Polacy stanęli 10-krotnie.

Największy sukces w biało-czerwonych barwach odniosła Aleksandra Mirosław, która zdobyła złoty medal we wspinaczce sportowej na czas. Dodatkowo nasi sportowcy zdobyli 4 srebrne i 5 brązowych krążków. Pozwoliło im to zająć odległą, 42. lokatę. Wynik ten z pewnością nie jest zadowalający dla naszej reprezentacji, ale trzeba się cieszyć, że Polacy zaznaczyli swoją obecność na olimpijskich arenach.

Rozgoryczenia końcowym wynikiem nie kryją również nasi zachodni sąsiedzi. Pokazuje to artykuł "Bilda", w którym stwierdzono wprost, że były to najgorsze igrzyska od lat. Niemieccy sportowcy zdobyli łącznie 33 medale, w tym 12 złotych, 13 srebrnych i 8 brązowych. W Polsce taki wynik wywołałby euforię, zaś za naszą granicą "dopiero" 10. miejsce w tabeli nie daje satysfakcji.

Zaznaczono, że osiągnięto co prawda cel minimum, jednak wynik końcowy jest słabszy niż w Tokio (37 medali, 9. pozycja w tabeli) i najgorszy od momentu zjednoczenia Niemiec. Ukazano to na przykładzie wcześniejszych edycji. W 2016 roku w Rio de Janeiro sportowcy zza naszej zachodniej granicy zdobyli 45 medale (5. miejsce), cztery lata wcześniej w Londynie 44 (6. miejsce), a w 2008 roku w Pekinie Niemcy stawali na podium 41-krotnie (5. miejsce).

Jedynym plusem, wykazanym przez dziennikarzy był fakt, że w Paryżu ich sportowcy zdobyli więcej złotych medali (12), niż miało to miejsce w Tokio (10). Podkreślono również świetne wyniki w jeździectwie (5 medali, w tym 4 złote) i kajakarstwie (6 krążków, 2 złote). Zawieli z kolei reprezentanci w strzelectwie, szermierce, zapasach czy kolarstwie.