PŚ w biegach: Justyna Kowalczyk daleko w "generalce"

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / PAP/Grzegorz Momot
PAP / PAP/Grzegorz Momot

Początek sezonu 2016/2017 w biegach narciarskich nie był udany dla Justyny Kowalczyk. W sprincie klasykiem w Kuusamo Polka odpadła w ćwierćfinale, zajęła 16. miejsce i taką samą lokatę zajmuje w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Wśród pań pierwszą liderką w walce o Puchar Świata została Stina Nilsson. Szwedka w sobotnie popołudnie wyprzedziła w wielkim finale obrończynię małej Kryształowej Kuli za sprint Maiken Caspersen Fallę i kolejną Norweżkę Heidi Weng.

Z kolei wśród panów w niedzielę do biegu na 15 km klasykiem w żółtym trykocie lidera wystartuje Norweg Paal Golberg, który na mecie finałowego biegu pokonał Szweda Calle Halfvarssona i swojego rodaka Johannesa Hoesflota Klaebo. Ostatni z wymienionych w sobotę stanął na trzecim stopniu podium w wieku 20 lat.

O ile kibice ze Skandynawii mają powody do zadowolenia, o tyle u sympatyków biegów narciarskich znad Wisły nastroje na razie są dalekie od ideału. Trudno się jednak temu dziwić. W sobotę Justyna Kowalczyk po udanych kwalifikacjach (5. miejsce), w ćwierćfinale popełniła kilka błędów i nie awansowała do półfinałów. Tym samym po pierwszych zawodach dwukrotna mistrzyni olimpijska jest sklasyfikowana na 16. lokacie w PŚ w biegach narciarskich.

Pozostali Biało-Czerwoni, którzy wystartowali w sobotnich kwalifikacjach sprintów, nawet nie zbliżyli się do czołowej trzydziestki. U pań Urszula Łętocha była 60. U panów Macieja Staręgę sklasyfikowano na 54. lokacie, Jana Antolca na 78. miejscu, a Pawła Klisza na 92. pozycji.

Okazja do rehabilitacji dla naszych reprezentantów już w niedzielę. O 9:30 czasu polskiego zaplanowano bieg na 10 km klasykiem kobiet, a o 12:00 zmagania mężczyzn na 15 km tą samą techniką.